Министарство: Унапријеђена права осигураника измјенама Закона о обавезном здравственом осигурању

Како су казали, овим измјенама унапријеђена су одређена права осигураника, појачан механизам контроле боловања, прецизиране одређене норме и извршено усклађивање са појединим законима.

Илустрација

Влада Црне Горе на данашњој сједници утврдила је измјене и допуне Закона о обавезном здравственом осигурању, саопштено је из Министарства здравља.

Како су казали, овим измјенама унапријеђена су одређена права осигураника, појачан механизам контроле боловања, прецизиране одређене норме и извршено усклађивање са појединим законима.

Измјенама и допунама предвиђено је:

  • да се пацијентима обезбјеђују љекови за лијечење ријетких болести и наставак терапије прописане током лијечења осигураног лица у иностранству упућеног на лијечење од стране Фонда за здравствено осигурање, а у складу са прописаном процедуром.
  • да се омугући накнада трошкова у пуном износу за набавку љекова са основне листе који се издају на рецепт у апотекама са којима Фонд није закључио уговор.
  • да се омогући накнада трошкова у пуном износу за медицинско-техничка помагала која се прописује на рецепт, ако се не могу обезбиједити код давалаца здравствених услуга са којима је уговор закључен.
  • да се омогући накнада медицинског средства са Листе медицинских средстава која се уграђују у људски организам, уколико давалац здравствене услуге то медицинско средство није могао обезбиједити, као и накнада за остварену здравствену услугу која се није могла остварити код ових давалаца.

Предлогом закона прописују се и додатне контроле издавања боловања на начин што, у случају сумње да изабрани љекар привремену спријеченост за рад није утврдио у складу са прописаном процедуром, Фонд за здравствено осигурање, на захтјев послодавца или по службеној дужности, може покренути поступак за провјеру у року од 30 дана од дана издавања боловања, наводе из Министарства.

Како додају, уколико је привремену спријеченост за рад утврдила надлежна љекарска комисија Фонд односно послодавац може Министарству здравља такође поднијети захтјев за покретање поступка провјере издавања боловања.

„За сваку провјеру образује се посебна комисија, коју чине доктори специјалисти медицине рада и доктори специјалисти одговарајућих грана медицине, у зависности од врсте болести или повреде“, наводи се у саопштењу.

Предлогом овог закона уводи се могућност обезбјеђивања додатних средстава за набавку љекова за лијечење ријетких болести и наставак терапије прописане током лијечења осигураног лица упућеног на лијечење у иностранство. Имајући у виду да се ради о веома скупим љековима,омогућено је прикупљање новчаних средстава од организација културних, спортских, музичких и других манифестација, као и донација за ову намјену, преко посебног банкарског рачуна, казали су из Министарства здравља.

Предлогом овог закона, додају, извршено је усклађивање са Законом о државној управи, Законом о животном партнерству лица истог пола, Законом о личној карти, као и са Законом о заштити становништва од заразних болести.

„Предложени закон, који ће бити достављен Скупштини на одлучивање, представља напредак у остваривању права из обавезног здравственог осигурања, уз додатну заштиту и контролу трошења средстава обавезног здравственог осигурања“, закључује се у саопштењу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest