МКИ: Праксе у циљу смањења рачуна за струју

Foto: Pixabay

Министарство капиталних инвестиција је у Водичу за уштеду електричне енергије представило праксе које могу довести до смањења рачуна за струју у домаћинствима, а односе се на ефикасније коришћење кућанских апарата.

Из Министарства су навели да недостатак електричне енергије није пролазна ствар и да ће та појава у наредним деценијама бити све израженија уколико се не преузму кораци ка рационалнијем трошењу енергије.

“Рационалније трошење енергије подразумијева мању потрошњу енергије без губитка комфора. Крајњи корисник углавном нема развијену свијест о степену потрошње електричне енергије и о могућностима њене уштеде. Разлог је можда „неопипљивост“ производа и немогућност добијања инстант бенефита какав добијамо када на примјер уштедимо купујући јефтинији комад гардеробе”, наводи се у Водичу достављеном агенцији Мина-бизнис.

Уштеда енергије у домаћинству, како су објаснили, није захтјевна и довољно је развити навике које могу довести до уштеде од чак 25 одсто. Како се цијена електричне енергије буде временом повећавала, овај проценат уштеде ће имати све већи значај.

Из МКИ су навели да би сијалице са ужареним влакном требало замијенити са штедним.

“Сијалице са ужареним влакном троше чак 95 одсто енергије на топлоту, док се пет одсто троши на свјетлост, што је веома неефикасно. Рјешење су штедне сијалице које не емитују топлоту и значајно штеде електричну енергију”, наводи се у Водичу.

ЛЕД сијалица од два вата (W) при јачини свјетлости од 200 лумена, еквивалентна је класичној од 25W.

“Сијалице је потребно гасити у просторијама које се не користе и посебно је битно максимално искористити дневну свјетлост. Када бирате снагу сијалице, бирајте је у односу на намјену просторије. За просторије у којима се не борави – остава, ходник, гаража, није потребно имати сијалице велике снаге”, препорука је представника Министарства.

Ресорни министар, Ервин Ибрахимовић, позвао је раније грађане и представнике привреде и јавних установа да примијене препоруке из Водича који је припремио стручни тим Министарства и тиме дају допринос смањењу потрошње електричне енергије и енергената.

Ибрахимовић је, поводом препорука и савјета објављених у Водичу, казао да је пред Црном Гором и земљама регије и Европе једна од енергетски најизазовнијих зима.

„Како бисмо се лакше носили с оним што нас чека, за поуздано снабдијевање електричном енергијом, морамо радити заједно на мјерама штедње, како би негативне ефектне свели на најмању могућу мјеру. У том смислу, многе државе донијеле су низ мјера и препорука у циљу смањења потрошње енергената“, рекао је раније Ибрахимовић.

Када је у питању фрижидер, у Водичу је препоручено да га је потребно поставити на што хладнијем мјесту, што значи да треба избјећи позиционирање поред шпорета.

“У фрижидеру је температуру најекономичније поставити између три и пет степена целзијуса. Између фрижидера и зида је потребно оставити од пет до десет центиметара простора због вентилације. Треба га што мање отварати, а када се отвара, онда врата држати што мање отворена”, додаје се у Водичу.

Намирнице треба стављати у фрижидер онда када постигну собну температуру и избјегавати њихово стављање док су још топле од спољашње температуре.

Уколико је заптивање код врата фрижидера ослабљено, потребно је промијенити заптивну гуму.

Из Министарства су казали да шпорет спада у велике потрошаче електричне енергије у домаћинству, због чега је потребно посебно водити рачуна о томе како се користи.

На посуде у којима се кува увијек треба стављати поклопце, како би се топлота задржала и смањила кондензација у кухињи.

Треба користити исту воду за кување више намирница, када год је то могуће. Такође, треба користити посуђе са равним дном, како би се обезбиједило налијегање цијелом површином.

“Приликом кувања користити само неопходну количину воде. Никада не укључујте празну плочу и увијек је искључите мало прије него је јело готово”, наводи се у Водичу.

У Водичу су дате и препоруке за машину за прање веша која, како се додаје, највише енергије троши за загријавање воде. То значи да се највише енергије троши када се пере бијело рубље на температури од 90 степени целзијуса.

“Машину укључивати само када је пуна, јер она увијек загријава исту количину воде независно од количине робе која је у њој. Филтер машине се треба чистити после пет или шест прања. Машину треба палити за вријеме трајања мање тарифе струје”, наводи се у препорукама.

Када је ријеч о бојлеру, он може бити термоакумулациони и проточни. Термоакумулациони бојлер загријава и одржава температуру до одређене вриједности, док проточни тренутно загријава воду која се одмах користи.

“У купатилима се користи термоакумулациони бојлер, јер је економичније рјешење. Бојлер у купатилу троши око 15 одсто електричне енергије домаћинства. Термостат на бојлеру треба подесити на 50 до 60 степена целзијуса, јер је при овим температурама минимално стварање каменца и топлотни губици кроз зидове бојлера су мањи”, објаснили су из Министарства.

Бојлер је економичније укључивати повремено, на примјер када је мања тарифа током ноћи или прије коришћења. Када је константно укључен има константне топлотне губитке и формира се каменац око гријача.

“Туширање треба бити што краће и треба избјегавати пуњење каде водом”, додаје се у Водичу.

Из Министарства су саопштили да је клима уређај најчешће коришћен уређај за хлађење простора, а све чешће је и избор за гријање.

Просторија не би требало да се хлади више од десет степени целзијуса испод спољашње температуре.

“Величину јединице треба бирати у складу са величином просторије. Економичније је узети мању јединицу која ће константно радити, него већу која ће се повремено упаљивати”, закључује се у Водичу.

Извор: Дан

One thought on “МКИ: Праксе у циљу смањења рачуна за струју

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest