Монстат: Одлагање пописа угрожава упоредивост података

Foto: Pogled

ЗАКОН О ПОПИСУ БЕЗ ДАТУМА

„Што се више одлаже спровођење пописа, повећава се ризик да се смањи упоредивост података са земљама које су завршиле попис, а са друге стране база података на коју се ослањају узорачка истраживања застаријева“, казали су из Управе за статистику Објашњавајући зашто је важно редовно одржавање пописа, из Управе за статистику су за портал РТЦГ кажу да глобалне препоруке УН предвиђају спровођење пописа сваке десете године, око 2020. године тј. око тзв. нулте године. „Додатно, у Европској Унији година пописа је „прва година“, па регулатива ЕУ предвиђа спровођење пописа за земље Европске уније у 2021. години“, прецизирали су из Монстата.

Детаљ из Подгорице Детаљ из Подгорице
Истичући да се упоредивост података поред осталог обезбјеђује и дефинисаном периодиком спровођења статистичког истраживања у Монстату кажу да је значај података који су резултат пописа вишеструк. „Резултати пописа поред тога што приказују бројчану слику структуре становништва, домаћинстава и породице, користе се и као оквир за узорак, али и као база података за многа истраживања у међупописном периоду. У том смислу, најбољи квалитет се постиже у годинама одмах након пописа. С тим у вези, неке земље, попут Ирске, раде попис сваке пете године како би обезбиједиле квалитетну базу на којој спроводе велики број истраживања.“

На питање да ли Управа за статистику, након утврђивања Предлога закона о попису, може да предложи или препоручи неки датум за његово одржавање, подсјетили су да је, „сходно досадашњој пракси“ попис 2011. спроведен у априлу. „Међутим, постоје и другачији примјери у Црној Гори или у региону. Тако се попис 2003. године у Црној Гори спроводио у новембру, док су, на примјер, Македонија и Хрватска спровеле попис током септембра и октобра.“

У Управи за статистику кажу да се активно припремају за спровођење пописа, али и да одређени број активности зависи прије свега од Закона о попису.

„Усвајањем Закона о спровођењу пописа, дефинисала би се коначна методологија спровођења пописа, утврдио би се коначан садржај и форма упитника за попис, започела би се тендерска процедура око штампања пописног материјала, спровођење јавне кампање, започео би се процес формирања пописних комисија и слично, Кажу из Монстата и подсјећају да су више пута до сада указали да је вријеме од око шест мјесеци након усвајања Закона непоходно да се спроведу све припремне активности неопходне за организацију пописа.

„Дакле, имајући у виду чињеницу да закон још није усвојен, нису се стекли елементарни услови о планирању датума спровођења пописа. Дефинисање датума може додатно усложњавати и информација о потенцијалном одржавању општинских избора ‘до 23. октобра’, закључују у Управи за статистику.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest