Мугоша: Ситуација озбиљна, на свадбама и до 400 људи, примају се саучешћа…

СЛАВЕ ПОСЕБАН ИЗАЗОВ
Мугоша: Ситуација озбиљна, на свадбама и до 400 људи, примају се саучешћа…
Директор ИЈЗЦГ апеловао на грађане да славу прослављају у најужем породичном кругу


Директор Института за јавно здравља Бобан Мугоша оцијенио је веома озбиљном епидемиолошку ситуацију у Црној Гори, будући да имамо високу локалну трансмисију која траје доста дуго. Мугоша је апеловао на грађане да предстојеће славе обиљежавају у најужем породичном кругу.

Подаци о високом броју заражених су, каже, одраз непоштовања мјера Националног координационог тијела, а такво стање бити све док не почнемо да поштујемо мјере, рекао је Мугоша у гостовању на ТВЦГ.

„Чињеница је да Црна Гора није једина у оваквој ситуацији, цијела Европа је у сличној ситуацији. У свим земљама имамо максималне порасте и рекорде. Вријеме кад се морају предузимати мјере, само да их поштујемо“, рекао је Мугоша.

Славе посебан изазов
Он је истакао да је у овом моменту велики изазов и предстојећих слава у дијелу православног вјерујућег становништва.

„Ви знате да је то увијек праћено великим бројем људи на малом простору, и ово је прилика да замолим све да славу славе само у најужем породичном кругу. Тако ћемо спријечити да се инфекција шири још више, и да успоставимо контролу што прије, да оборимо овај број инфицираних и да се вратимо неком нормалном животу до проналска вакцине“, рекао је Мугоша.

Поновио је, како преноси портал РТЦГ, да контролни механизми нијесу дјеловали онако како би требало.

„Могуће да је на све то утицала ситуација у Црној Гори која је била доста компликована, са свим дешавањима која су била. Ми смо имали што нико није имао у Европи – 15 дана, од 23. августа до 6. септембра скоро четвртину, ако не и више становника на улици. То вам је као да имате у Нјемачкој 20 милиона становника у 15 дана на улици“, рекао је Мугоша, наводећи да је у тим околностима тешко контролисати ситуацију.

Мјере у неким градовима уродиле плодом
Надали су се, каже, да ће увођење рестриктивних мјера у неким градовима довести до бржег спуштања броја новоинфицираних.

„Негдје је то уродило плодом, Беране, Рожаје, Андријевица… али видимо да у Подгорици, Бијелом Пољу, Будви, Котору, ево сад и у Улцињу, Жабљаку долази до наглог повећања. И кад добијете извјештај са терена видите да не само што се не поштују мјере ношења маски, него имамо све оно што није дозвољено – да се примају саучешћа, да имамо свадбе са 200, 300, 400 људи, да су неки барови претворени у ноћне дискотеке“, рекао је Мугоша.

Кад је ријеч о такозваном систему семафора, Мугоша је рекао да су га Министарству просвјете предложили како би сви могли да виде, и наставници и родитељи, али и ученици старијих разреда, шта се дешава и како ће настава ићи даље.

Вртићи нијесу законска обавеза
„Тако гдје је велика локална трансмисија, мора се прећи на онлине наставу. Добро је што у неким општинама, као у Никшићу, постоји тренд пада“, рекао је Мугоша.

Направљен је систем да сви свакако морају доћи у школу кроз консултације: „Направљен је систем да дјеца имају систем школе и одговорности“.

„Ми смо предложили, надам се да ће Министарство просвјете то прихватити, да сви који могу да иду у школу, у општинама које су у зеленом или жутом, да могу ићи у школу. Зашто дјеца гдје је низак ниво локалне трансмисије и гдје је мало ученика у школи па се могу распоредити, зашто не би ишли“, рекао је Мугоша.

Што се тиче вртића, они имају другачији статус, појашњава Мугоша, наводећи да он није законска обавеза.

„Наша је препорука да свако ко има начин да не шаљу дијете у вртић, да дјеца остају код куће. То је најсигурније. Али она су сигурна само код куће“, напомиње Мугоша.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest