Најлошије прво полугодиште од 1970. године

У првим данима ове године индекси су достизали рекордне нивое, као и лани, захваљујући опоравку економије од коронакризе, али убрзо се смјер тржишта преокренуо због ширења омикрон варијанте коронавируса

На Wалл Стреету су у четвртак цијене дионица пале, па су берзански индекси завршили у минусу и на мјесечном и на кварталном нивоу, док су у цијелом првом полугодишту забилјежили највећи пад у више од 50 година.

Доw Јонес је ослабио 0,82 одсто на 30.775 бодова, док је С&П 500 склизнуо 0,88 одсто на 3.785 бодова, а Насдаq 1,33 одсто на 11.028 бодова, преноси Хрпортфолио.

Тако је јун завршен у суморном расположенју. Сва три индекса забилјежила су пад и у цијелом другом тромјесечју, а два квартала узастопног пада С&П 500 и Доw индекса не памте се од 2015. године.

У цијелом првом полугодишту Доw Јонес је потонуо више од 15 одсто, С&П 500 више од 20 одсто, а Насдаq индекс готово 30 одсто.

То је за С&П 500 индекс најлошије прво полугодиште од 1970. године, за Доw Јонес од 1962, а за Насдаq најгоре откако постоји.

У првим данима ове године индекси су достизали рекордне нивое, као и лани, захвалјујући опоравку економије од коронакризе, али убрзо се смјер тржишта преокренуо због ширенја омикрон варијанте коронавируса.

Потом је услиједила руска инвазија на Украјину, што је пореметило тржиште енергентима, сировинама и храном те тако додатно подстакло раст ионако већ високе инфлације.

Како је инфлација у Сјединјеним Америчким Државама (САД) достигла највише нивое у 40 година, Фед је одговорио агресивним повећанјем каматних стопа, а то су учиниле или најавиле и многе друге централне банке у свијету.

Због тога ће се, дакако, успорити раст свјетске економије, а могућа је и рецесија.

У првом је тромјесечју америчка економија пала на кварталном нивоу, а ни макроекономски подаци у другом тромјесечју нијесу сјајни.

У четвртак су објавлјени подаци указали на благи пад расположивог дохотка у САД-у, слаблјенје потрошнје, и далје високу инфлације те благи раст незапослености.

И на европским берзама су цијене дионица пале. Лондонски ФТСЕ индекс ослабио је 1,96 одсто на 7.169 бодова, док је франкфуртски ДАX склизнуо 1,69 одсто на 12.783 бода, а париски ЦАЦ 1,8 одсто на 5.922 бода.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest