Нијесу пријавили све приходе: Кажњен Кривокапић и седам министара

Прекршајни налози нису доступни јавности, као ни њихов садржај

Фото: Влада Црне Горе

Због тога што нису пријавили све приходе и имовину, Агенција за спречавање корупције утврдила је да су премијер Здравко Кривокапић и већина његових министара прекршили Закон о спречавању корупције, пишу Вијести.

“Агенција је издала прекршајне налоге којима су јавни функционери Младен Бојанић, Јелена Боровинић Бојовић, Оливера Ињац, Јаков Милатовић, Ђорђе Радуловић, Тамара Срзентић, Ратко Митровић и Здравко Кривокапић кажњени новчаним казнама у износу од по 500 еура”, наводи се у одговору “Вијестима” из институције на чијем је челу Јелена Перовић.

Законом је прописано да је јавни функционер дужан да у извјештајима о приходима и имовини достави тачне и потпуне податке. За оне који то не ураде, прописана је новчана казна од 500 до 2.000 еура.

С обзиром на то да су свима њима издати прекршајни налози, изречена им је најнижа новчана казна.

Првог марта издати су прекршајни налази за два министра – капиталних инвестиција Бојанића и здравља Боровинић Бојовић, дан касније за министре одбране Ињац, економије Милатовић, вањских послова Радуловића и јавне управе, дигиталног друштва и медија Срзентић, а трећег марта за Митровића, министра екологије, просторног планирања и урбанизма.

Прекршајни налог на име премијера издат је 9. марта.

Он се сам најчешће нашао у средишту писања медија због навода да, између осталог, није пријавио приходе свих чланова породице.

Прекршајни налози нису доступни јавности, као ни њихов садржај.

Кршење Закона односи се на имовинске картоне који су премијер и министри доставили Агенцији у року од 30 дана по ступању на јавну функцију. Влада је изабрана 4. децембра.

У међувремену су премијер и његових тадашњих 12 министра имали обавезу да Агенцији доставе и редовне годишње имовинске картоне.

Редовни годишњи имовински картони достављају се најкасније до 31. марта и у њима се пријављује стање за прошлу годину.

У међувремену је Агенција, провјером редовних годишњих имовинских картона, утврдила неправилности у случају више министара, па је против њих покренула прекршајне поступке.

“Агенција је против јавних функционера Јелене Боровинић Бојовић, Весне Братић и Александра Стијовића 29. јула поднијела захтјеве за покретање прекршајних поступака због недостављања тачних и потпуних података у редовним годишњим извјештајима о приходима и имовини,” наводи се у одговору.

Братић је министарка просвјете, науке, културе и спорта, а Стијовић пољопривреде, шумарства и водопривреде.

“Вијести” су у петак објавиле да је Бојовић Боровинић кажњена због кршења Закона и да се против ње води још један поступак, након што се њен супруг, посланик Демократског фронта Драган Бојовић, на сједници скупштинског Одбора за антикорупцију жалио да је мета Агенције.

Представници Агенције су на сједници Одбора казали да само раде свој посао и да он и његова породица нису мета.

Агенција је почетком године објавила одлуке по којима су бивши премијер Душко Марковић и седам министара у његовој Влади прекршили Закон о спречавању корупције.

Тада је утврђено да Марковић, потпредсједник Владе и министар пољопривреде и руралног развоја Милутин Симовић и министри унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић, одбране Предраг Бошковић, економије Драгица Секулић, јавне управе Сузана Прибиловић, просвјете Дамир Шеховић и спорта Никола Јановић нису могли остати више од два мјесеца на тим позицијама након што су постали посланици у Скупштини Црне Горе. Сви су и сада посланици сем Симовића, који је био предсједник Општине Никшић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest