NOVI KORAK KA VELIKOJ ALBANIJI: Opasna inicijativa u Skoplju – Srbija i Srpska moraju da „zbiju redove“

Foto: Tviter printskrin

Pod dirigentskom palicom ministra spoljnih poslova Sjeverne Makedonije Bujara Osmanija danas je u Skoplju postavljen još jedan institucionalni okvir ka ostavrenju opasnog projekta „velike Albanije“ koji bi cio Balkan mogao da dovede na ivicu novih nestabilnosti i sukoba – inicijativa Zapadnobalkanska četvorka.

Osmani je zajedno sa albanskim ministrom za Evropu i spoljne poslove Oltom Džakom, zamjenikom ministra inostranih poslova i dijaspore tzv. Kosova Krešnikom Ahmetijem i savjetnikom za spoljnu politiku crnogorskog premijera Đorđem Radulovićem, lansirao novu inicijativu „Zapadni Balkan kvad – 100% usklađenost sa zajedničkom spoljnom bezbjednosnom politikom EU“.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, fokus sastanka bio je potpuno „usklađivanje četiri zemlje sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU u svijetlu nove geopolitičke realnosti, hibridnih prijetnji, energetske i ekonomske krize, koje je izazvala ruska invazija na Ukrajinu.“

-Ministar Osmani izrazio je zadovoljstvo zbog uspostavljanja neformalnog foruma. Svaka od ovih zemalja pokazala je da su partneri NATO i EU od povjerenja, time što su se pridružile sankcijama EU i SAD protiv Rusije, ali i pružanjem konkretne humanitarne i druge tehničke pomoći Ukrajini – navedeno je u saopštenju posle sastanka.

Zanimljivo je da su organizatori na zvaničnim profilima na društvenim mrežama isticali to što su iz ove inicijative izostale Srbija i Bosna i Hercegovina (naročito RS), s obrazloženjem da su maltene nepoželjne jer nisu uvele sancije Ruskoj Federaciji.

Time je antiruski narativ postao alibi i za još jedno institucionalno povezivanje prostora koje ekstremni planeri u Tirani i Prištini vide kao „autohtonu“ odnosno „prirodnu Albaniju“.

Na tom putu su vlade Albanije i tzv. Kosova, potpuno nekažnjeno, napravile i konkretne korake. Podsetimo, prije četiri godine potpisan je sporazum kojim se Priština i Tirana obavezuju na ujedinjavanje i koordinisanje spoljnih politika, ali i zajedničke ambasade, razmjenu diplomatskog osoblja.

Praktično ukinute granice

Takođe, dvije strane su se saglasile i o stvaranju teritorijalno administrativne cjeline od 30 kilometara unutar Albanije i isto toliko untar tzv. Kosova tako da su praktično ukinute granice.

Imajući sve ovo u vidu, a naročito kontekst u kome su Srbija i Republika Srpska označene kao remetilački faktor u regionu, jer ne sprovode zacrtanu agendu EU, već imaju svoju neutralnu poziciju, u narednom periodu trebalo bi očekivati jačanje institucionalnih veza između Beograda i Banjaluke kao svojevrsni kontrateg stavaranju „velike Albanije“ koja je očigledna pijretnja ne samo našem narodu nego i miru na čitavom Zapadnom Balkanu.

pogled.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest