Обиљежена годишњица покоља у селу Велика, делегација Владе присуствовала помену

На данашњи дан 1944. године десио је најстравичнији злочин и масакр над српским народом у Црној Гори у селу Велика, који ни дан данас званично није проглашем геноцидом.

Литургију код Цркве Светог Кирила и Јулите служио је Владика Методије. Помену су присуствовали градоначелник општине Плав Нихад Цановић и представници општине Беране. 

С обзиром на број убијен особа у односу на број становништва садржи и елементе етноцида, јер је у питању била намјера и покушај потпуног физичког истребљења једне племенске, односно етничке заједнице. 

Мученичко село испод Чакора сваке године на данашњи дан се сјећа својих жртава, а у селу готово да нема куће у којој је страдало макар двоје. 

Делегација Владе Црне Горе најавила је долазак обиљежавању годишњице злочина у Велици.

Делегацију предводи министар правде Марко Ковач.

Чланови делегације су и савјетници предсједника Владе Иво Шоћ и Ђорђе Радуловић који су положили вијенац на спомен обиљежје.

Књига Марка Кнежевића „Велика и Новшиће“ доноси велики број пажљиво скупљаних историјских података о овом злочину, а између осталог и бројна питања на која нема одговора.

Стравични рат који је тих година колао у плавско-гусињском крају оставио је мјештане без одговора на бројна питања: зашто је ово село било препуштено на милост и немилост непријатељским снагама, а мјештани раније упозорени о злим намјерама Скендербер и Принц Еуген дивизије, потпомогнуте албанским снагама. 

Одрасло мушко становништво било је спроведено у Пећ, под наредбама окупаторских снага. У селу су остала само дјеца, жене и старци, а нејач се лако нашла на мети непријатељских снага. Под изговором да војницима треба изнијети храну и послужити их јер су гладни, многи су повјеровали. 

И даље је остало несхватљиво зашто је у том тренутко било мало збјегова и зашто мјештани нису тражили склониште. Кнежевић пише да је ту јако важан психолошки моменат успаниченог становништва који је на својој кожи осјетио муку око раније спаљених кућа, па су ризиковали и животе само да сачувају дом. 

Тако је на најсвирепије могуће начине за само два сата убијено преко немоћних и ненаоружаних цивича: 550 дјеце, жена и стараца.

Клуб Велика, који окупља највеће историчаре, књижевнике и стручњаке, ради на тачном утврђивању жртава.

Претпоставља се да је број много већи, јер се рачунају и жртве које су убијане у сусједном селу Горња Ржаница. 

Подсјетимо, клуб посланика Демократа предложио је да се на допуњеном дневном реду сједнице Скупштине Црне Горе сазване за 25. јул нађе Предлог резолуције о геноциду о Пиви и Велици.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest