Ostavke dala 64 člana školskih odbora

TRETIRAJU SE KAO JAVNI FUNKCIONERI I U OBAVEZI SU DA PODNESU IZVJEŠTAJ O PRIHODIMA I IMOVINI

Do sada su 64 člana školskih odbora koje imenuje Ministarstvo prosvjete podnijela ostavke, piše Pobjeda.

Ministarstvo prosvjete je ljetos dobilo mišljenje od Agencije za sprečavanje korupcije da su članovi školskih odbora javni funkcioneri i da treba da dostave izvještaj o imovini i prihodima.

Školski odbori donose sve važne odluke koje se tiču funkcionisanja jedne obrazovne ustanove. Angažovanje članova tog tijela nije plaćeno.

Iz Ministarstva prosvjete rekli su Pobjedi da su od 163 osnovne škole, u 30 ustanova, ukupno 46 članova podnijeli ostavke.

Do 18. oktobra ostavke je dalo i 18 predstavnika Ministarstva u školskim odborima srednjih škola. Kažu da funkcionisanje ovih tijela nije ugroženo ostavkama, jer se član ne razrješava dok se ne imenuje novi na njegov mjesto.

Upitani šta su članovi odbora naveli kao razlog, zašto napuštaju te pozicije, iz resora kojim rukovodi ministar Miomir Vojinović odgovaraju da su u obrazloženju istakli da je podnose iz ličnih razloga.

“Najviše ostavki je tamo gdje je najviše srednjih škola, odnosno u Podgorici “, rekli su oni.

Prema njihovim riječima, direktori škola u kojima su članovi podnijeli ostavke su zamoljeni da dostave prijedloge novih članova, na osnovu kojih su pripremljena rješenja o imenovanju novih članova.

” Za 10 članova (u šest srednjih škola) su izdata nova rješenja, a za novih osam podnijetih zahtjeva se čekaju prijedlozi direktora škola”, navode oni.

Ministarstvo nema uvid u ostavke članova školskih odbora koji nijesu predstavnici ovog resora.

Broj članova školskog odbora propisan je Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju.

Iz Ministarstva podsjećaju da je propisano da školski odbor ustanove opšteg srednjeg obrazovanja čine: dva predstavnika Ministarstva, odnosno dva predstanvika opštine za ustanove čiji je osnivač opština, dva predstavnika zaposlenih i jedan predstavnik roditelja.

Školski odbor ustanove iz oblasti stručnog obrazovanja čine: dva predstavnika zaposlenih, tri predstavnika Ministarstva, odnosno tri predstavnika opštine za ustanove čiji je osnivač opština, jedan predstavnik socijalnih partnera i jedan predstavnik roditelja.

Iz Ministarstva kažu da svaka javna ustanova, gimnazija, ima u svom školskom odboru po dva predstavnika Ministarstva prosvjete, a javna ustanova srednja stručna škola (ili srednja mješovita škola) ima u svom školskom odboru tri predstavnika Ministarstva prosvjete, što je ukupno 140 predstavnika Ministarstva u svim javnim ustanovama, srednjim školama u Crnoj Gori.

Izvor: Pobjeda

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest