OVO SU „REZULTATI“ URE KOJI IH „PREPORUČUJU“ da zadrže kontrolu nad bezbjednosnim sektorom!

Rade Milošević, Foto: Vlada Crne Gore

Prije nego li su poslanici parlamentarne većine uputili predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću 41 potpis kojim od njega traže da mandat za sastavljanje nove vlade dodijeli lideru Demosa Miodragu Lekiću, šef poslaničkog kluba GP URA Miloš Konatar je saopštio da će oni u pregovorima o novoj vladi insistirati da zadrže sektor bezbjednosti.

– Insistiraćemo da se nastavi borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i najvećih zla koji prijete Crnoj Gori. Želimo da nastavimo ono što smo započeli – poručio je Konatar dodajući da misli na bezbjednosni sektor.

Uprkos tome što GP URA bezbjednosni sektor bezuspješno kontroliše preko dvije godine kroz dvije Vlade, njihovi kadrovi su istrajni u namjeri da njihova bude poslednja u lancu odlučivanja koji se tiče sektora čije uzde su  i onako u rukama NATO partnera.

Ako je mjeriti po rezultatima ostvarenim u bezbjednosnom sektoru u poslednje dvije godine, kadrovi URA-e bi morali dva puta razmisliti prije nego što istaknu kandidaturu za pokrivanje pozicije koordinatora bezbjedonosnog sektora.

Politička garnitura koja, uprkos podršci zapadnih partnerskih obavještnih službi, nije uspjela da razriješi slučajeve šverca kokaina i cigareta i čiji je visoki funkcioner osumnjičen za formiranje kriminalne organizacije koja je švercovala zaplijenjene cigarete iz Slobodne zone Luke Bar.

Kadrovi URA-e sa punim pravom mogu pretendovati da zadrže bezbjednosni sektor, ali tek nakon što se odgonetne čiji je kokain pronađen u magacinima Volija i Budimira Krstovića, te ko je decenijama švercovao cigarete. Ako ovim propustima dodamo i kadriranja u ANB-u, od kojih su neka naknadno ispravljena, postoji više nego dovoljan broj razloga da GP URA odstupi iz bezbjednosnog sektora i počne da se bavi sprovođenjem zelene agende.

Ovom prilikom podsjetićemo javnost na „uspjehe“ bezbjedonosnog sektora u prethodnom periodu koji ne daju za pravo GP URA da kontroliše isti.

Niko nije odgovorao za kokain pronađen u magacinu Volija, Bokan nije ni saslušan

Ni nakon skoro godinu dana crnogorska javnost nije dobila odgovor na pitanje čiji je kokain pronađen u magacinu kompanije Voli, DPS-ovog biznismena Dragana Bokana. Jedini uhapšeni, špediter Đoko Drobnjak, pušten je odlukom Višeg suda nakon nekoliko mjeseci provedenih u zatvoru,  jer nije bilo dokaza da je švercovao kokain.

A ko je švercovao 400 kilograma kokaina, vrijednog  20 miliona evra, nadležni još uvijek nisu odgonetnuli, a vjerovatno neće nikada.

Zanimljivo da tužilaštvo u ovom slučaju nije saslušalo vlasnika Volija Dragana Bokana, čak je tadašnji glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić na konfenrenciji povodom ove zaplijene pravdao nahvalio kompaniju Voli.

Nadležni još nisu otkrili čiji je kokain u magacinu Krstovića

Nadležni državni ni nakon deset mjeseci nisu obznanili ko je naručio kokain koji je na kraju zaplijenjen u magacinu porodice Krstović u zetskom naselju Mojanovići.

U toj spektakularnoj akciji sva krivica za šverc kokaina svaljena je na vlanike magacine Budimira i Marinu Krstović. Međutim, odlukom Višeg suda u Podgorici, otac i ćerka su nakon 15 mjeseci oslobođeni su optužbe za šverc 1,2 tone kokaina.

Krstovići su uhapšeni u akciji policije i carine 26. avgusta 2021. kada je zaplijenjeno preko tonu kokaina u jednom magacinu u naselju Mojanovići u Zeti kraj Podgorice.

Tada je tužilaštvo saopštilo da je u pošiljci banana pronađeno oko 1.400 kilograma kokaina.

Do ove zaplijene je došlo zahvaljujući obavještajnim podacima Ujedinjenog Kraljevstva, ali uprkos pomoći britanskih vlasti u otkrivenju najveće količina kokaina ikada u Crnoj Gori , naručilac istog ni do dan danas javnosti nije poznat.

Čije su zaplijenjene cigarete iz Luke Bar

Tokom godine zaplijenje su enormne količine cigareta u Luci Bar, međutim zbog tog krivičnog djela još uvijek niko nije odgovarao.

Premijer Abazović je tek u danu izglasavanja nepovjerenja njegovoj manjinskoj Vladi, optužio građevinsku kompaniju BEMAX za šverc cigareta i svoja saznanja kasnije predočio SDT-u.

Ni nakon dva mjeseca od date izjave SDT-u, tužilaštvo nije pokrenulo postupak ni protiv jednog fizičkog i pravnog lica, tako da još uvijek ne znamo ko je sve švercovao cigarete tokom prethodnih decenija i na taj način oštetio države za enormne svote novca.

Hapšenje Rada Miloševića diskreditovalo URA-u

Bivši direktor Uprave carina i prihoda i funkcioner GP URA Rade Milošević uhapšen je 21. decembra po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva zbog sumnje da je stvorio kriminalnu organizaciju koja se bavila švercom zaplijenjenih cigareta iz Luke Bar.

– Specijalno policijsko odjeljenje je lišilo slobode bivšeg direktora Uprave prihoda i carina, zbog osnova sumnje da je učinio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije – kazao je medijima državni tužilac i portparol Specijalnog državnog tužilaštva Vukas Radonjić.

Milošević je početkom oktobra privođen u istrazi Specijalnog tužilaštva i Agencije za nacionalnu bezbjednost zbog sumnje da je bio u organizovanom lancu koji je švercovao dio cigareta, koje je država zaplijenila u Slobodnoj carinskoj zoni Luke Bar, a koje su trebale da budu komisijski uništene. On je tada, nakon obavljenog višečasovnog informativnog razgovora u policiji pušten. Nekoliko dana kasnije, Milošević, je podnio ostavku na funkciju direktora Uprave prihoda iz carina iz, kako je naveo, moralnih razloga.

Hapšenje Miloševića dodatno je obesmišljava URA-ine napore da zadrži kontrolu nad bezbjednosnim sektorom. Poražavajuća činjenica za URA-u jeste da je SDT jedino odredio pritvor za njihovog visokog funkcionera, dok će preostali osumnjičeni za šverc cigareta carinici Mihailo Saveljić, Radivoje Vujačić, Nebojša Adamović, Željko Ivanović, Milutin Pajović i Dalibor Brnović biti pušteni da se brane sa slobode.

URA prvo aminovala, pa smijenila Kenteru i Spičanovića

Kadrovska naimenovanja manjinske Vlade u Ageniciji za nacionalnu bezbjednost, koja su aminovali URA-ini ministri u Vladi, izazvali su buru u crnogorski javnosti. Postavljenje američkog agenta  Sava Kentere za v.d. izvršnog direktora ANB-a, na zahtjev premijera Abazovića, predstavljalo je svojevrsan vjetar u leđa snaga bivšeg režima. Odmah nakon toga, vrata ANB-a su se otvorila za DPS-ovog  kadra Draga Spičanovića za koga se pretpostavlja da je godinama kao policijski funkcioner organizovao šverc cigareta u Luci Bar. Nakon nekoliko mjeseci Abazović je postao svjestan svojih grešaka, pa su Kentera i Spičanović na sjednici Vlade smijenjeni sa pozicija u ANB-u.

pogled.me/borba.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest