Pad podrške članstvu u NATO, za ostanak u savezu 48 odsto građana

Za izlazak Crne Gore iz NATO saveza glasalo bi 32 odsto crnogorskih građana, dok bi za ostanak zemlje u savezu glasalo 48 odsto građana Crne Gore, pokazao je najnoviji NATO izvještaj za 2022. godinu koji je danas predstavljen u sjedištu NATO.

Na pitanje ,,Ako biste glasali za ili protiv članstva vaše zemlje iz NATO, kako biste glasali“ – 48 odsto anketiranih građana u Crnoj Gori reklo bi da glasalo da zemlja ostane u ovom savezu, dok bi 32 odsto glasalo za to da zemlja napusti savez. Da ne zna, odgovorilo je 30 odsto građana.

Ove brojke pokazuju da je u odnosu na prošlu godinu, opao broj onih koji podržavaju ostanak sa u Alijansi, sa 50 na 48, a porastao broj onih koji bi izašli iz saveza – sa 24 na 32 odsto.

Da NATO smanjuje mogućnost da će strana nacija napasti našu zemlju, smatra 55 odsto ispitanika u zemlji, dok 31 odsto smatra da to nije slučaj.

Većina savezničkih građana i dalje se osjeća bezbjedno u svojoj zemlji. Međutim, došlo je do povećanja broja onih koji su odgovorili da se ne osjećaju bezbjedno (36 odsto, u poređenju sa 33 odsto u 2021.)

Izazvone godine

Predstavljajući dokument, generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg najavio je izazovne godine za savez.

„Mnogi saveznici su takođe najavili značajno povećanje izdataka za odbranu od početka ruske invazije. Sada se ova obećanja moraju pretvoriti u pravi novac, ugovore i konkretnu opremu“, rekao je Stoltenberg.

Podsjetio je i da su saveznici od 2014. povećali troškove odbrane, navodeći da se savez kreće u pravom smjeru.

„Ali mi se ne krećemo tako brzo koliko to zahtjeva opasan svet u kome živimo. Dakle, dok pozdravljam sav napredak koji je napravljen, očigledno je da treba učiniti više. I to treba da uradimo brže“, rekao je Stoltenberg.

On je kazao da najnovije ankete pokazuju da 82 odsto ljudi širom 30 NATO saveznika vjeruje da je važno da Sjeverna Amerika i Evropa rade zajedno za zajedničku bezbjednost.

„A 61 odsto se slaže da članstvo u NATO-u čini napad strane zemlje manje vjerovatnim“, istakao je Stoltenberg.

Troškovi za odbranu

Prema posljednjem izvještaju, Crna Gora izdvaja za odbranu 82 miliona eura. Prema ranijim najavama, naša zemlja bi do 2024. godine trebalo da dostigne dva odsto, što je zahtjev Alijanse.

U poređenju sa prošlogodišnjim izvještajem, Crna Gora je povećala izdvajanja za pet miliona eura.

Izvještaj je pokazao da Crna Gora za odbranu troši 107 dolara po glavi stanovnika.

Poređenja radi, Crna Gora je u 2020. godini potrošila na odbranu 73 miliona eura, što je iznosilo 1,72 odsto crnogorskog bruto društvenog proizvoda ili 113 dolara po glavi stanovnika.

Najviše novca Crna Gora je izdvojila za lične rashode, 59,9 odsto troškova, dok je za opremu potrošeno 20,54 odsto. Za infrastrukturu je izdvojeno 5,26 odsto, dok je za ostale troškove, u koje spadaju operacije i nepredviđeni troškovi, izdvojeno 14,3 odsto.

Kako je pokazao izvještaj, Crna Gora raspolaže sa 1.700 vojnika, što je za 200 manje nego 2020. kada je imala 1.900 vojnih lica, a za 100 više nego što je imala prošle godine.

pogled.me/pobjeda

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest