Патријарх Порфирије у Братунцу: Мјесто голготе и тачка преиспитивања човјечанства

foto: pogled.me

„Не видимо ниједан разлога зашто то раде, зашто дијеле жртве“

foto: pogled.me

У Братунцу се данас обиљежава 30 година од страдања Срба у средњем Подрињу и Бирчу. Патријарх српски Порфирије служио је данас парастос за страдале Србе.

Тим поводом у посјети Митрополији Дабробосанској боравиће патријарх српски Порфирије.

Такође, он је реако да Бог подједнако гледа на сваког човјека, пренијела је РТРС.

„Молимо се за све жртве и сву браћу и сестре који су страдали и овде и другде, јер су то душе Божије. Ово место је светиња – место молитве и најмудрије и најприличније би било да сви клекнемо на овом месту и заћутимо“, рекао је Порфирије.

Он је рекао да се у страдањима одмјерава граница која дијели добро и зло, те напоменуо да су у рату сви подједнако страдали и да је у њему поражено достојанство, а нема добитника.

„Ово место је наша рана, а таквих је много“, указао је патријарх.

Патријарх Порфирије је истакао да на овом мјесту треба упутити молитве за пострадале, без обзира на народе којем припадају, јер су пред Богом, како је рекао, сви исти и да је једино Бог судија.

„Ово је место које можемо назвати судиштем, по правима Божијим јер, како судимо другима, онако ће се и нама судити“, рекао је патријарх и навео да постоје људи који бјеже од оваквих мјеста јер желе да суде.

Он је навео да су ова страдалништва мјеста где, како је рекао, расуђујемо сами о себи.

Патријарх Порфирије служио је данас парастос за страдале Србе код Спомен-крста на братуначком гробљу.

За бројне злочине почињене над Србима у средњем Подрињу и Бирчу и за 3.267 српских жртава, међу којима су око половина били цивили, нико није одговарао ни након 30 година.

Комеморацији је присуствовао српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, најављено је из његовог кабинета, преноси Срна.

„Не видимо ниједан разлога зашто то раде, зашто дијеле жртве“
Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да посебно вријеђа што се данас на помену у Братунцу не појављује скоро нико из међународне заједнице да ода почаст српским жртвама, а само за 10-ак дана скоро на истом мјесту појавиће се сви.

„Не видимо ниједног разлога зашто то раде, зашто дијеле жртве, зашто дијеле народе у БиХ, а стално нам причају причу како хоће да дође до помирења и суживота. Хришћански јесте да праштамо, али како да праштамо, на који начин да испунимо ту своју хришћанску обавезу ако нас стално гурате у нове свађе, у нове подјеле и то радите упорно 30 година“, упитао је Вишковић

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest