„Патриоткиња“ Верица Мараш крије колико је зарадила: Нема имовинског картона бивше директорице Плантажа

Марашева након разрешења са функције извршне директорице привредног друштва „13. јул – Плантаже“ АД Подгорица није поднијела Агенцији извјештај о приходима и имовини у року предвиђеном чланом 23 Закона о спречавању корупције. Агенција је покренула поступак из своје надлежности у односу на јавну функционерку Верицу Мараш,“ наводи се у одговору Агенције

Верица Мараш на „патриотском“ скупу

Агенција за спречавање корупције покренула је поступак против доскорашње извршне директорице „13. Јул – Плантаже“ Верице Мараш због сумње да је прекршила Закон о спречавању корупције, потврђено је Центру за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ).

Одбор директора „Плантажа“ смијенио је прије мјесец и по дана Марашеву, која је 13 година била на челу компаније у већински државном власништву.

Законом о спречавању корупције прописано је да је јавни функционер коме је престала функција дужан у року од 30 дана да Агенцији достави ванредни имовински картон. С обзиром на то да њега није било у регистру имовинских картона ни послије мјесец и по, ЦИН-ЦГ питао је Агенцију да ли је против ње покретала поступак због сумње да је прекршила Закон, преносе „Вијести“.

Уколико Агенција потврди да је она прекшрила Закон, може бити новчано кажњена од 500 до 2.000 еура.

Марашева није одговорила на питања новинара ЦИН-ЦГ да ли је испунила законску обавезу по одласку са чела компаније.

Она је у другој половини октобра „руководећи се разлозима очувања компанијских интереса“, од Одбора директора затражила да је разријеши са функције извршне директорице, наводећи међу разлозима и то што се промијенила власт у земљи послије парламентарних избора одржаних 30. августа. Марашева је чланица сада опозиционе Демократске партије социјалиста (ДПС).

За директора је изабран Мирослав Вуковић, а Марашева је распоређена на послове савјетнице. Вуковић је у законском року доставио Агенцији имовински картон.

Менаџмент “Плантажа” нашао се на мети интересовања јавности након што је Марашева у посљедњем редовном годишњем имовинском картону пријавила да су њена основна примања прошле године износила 7.370 еура.

Послије бурних реакција, Одбор директора је одлучио да јој убудуће додјељује четири умјесто осам просјечних плата у том предузећу.

Нови директор пријавио је Агенцији да је његова прва плата на новој позицији износила непуних 2.245 еура. Вуковић је, према писању медија, задржао право да му на тој позицији буде зарада коју је имао на радном мјесту директора сектора правних и општих послова, а која је са обрачунатим минулим радним стажом износила 2.300 мјесечно.

Бивша финансијска директорица Валерија Савељић годинама оптужује „Плантаже“ да фабрикују биланс успјеха, тако што штелују вриједност залиха, што су негирали из ове компаније.

Одбор директора “Плантажа” има предсједника и осам чланова, а бира их Скупштина акционара на период од годину. До скоро је имала предсједника и шест чланова.

Држава је преко фондова већински власник “Плантажа”, па су њихови представници и чланови Одбора директора.

Инвестиционо-развојни фонд (ИРФ) и Фонд пензијско-инвалидског осигурања (ПИО) имају 22 и 21,5 одсто удјела у “Плантажама”. Завод за запошљавање (ЗЗЗ) има 8,5 одсто, Подгоричка банка 9,2 одсто. Мањински акционари, такође, имају свог представника.

На чело Одбора директора је крајем септембра изабран редовни професор на Економском факултету у Подгорици Божо Михаиловић, а за чланове директор Фонда ПИО Душан Перовић, бивши директор „Плантажа“ Ђорђије Рајковић, професор на Економском факултету Бобан Меловић, професор на Факултету за пословну економију и право из Бара Веселин Орландић, представник Завода за запошљавање Сеад Шахман, извршни директор „Валуатион цонсултант“ Зоран Сенић, менаџер сектора ризика у ИРФ-у Владислав Дуловић и директор сектора за привреду у ЦКБ Никола Перишић.

У одлуци се наводи да су они изабрани на четири године. Раније је мандат чланова Одбора директора трајао годину.

Под лупом и три члана Одбора директора

Агенција је крајем јуна покренула поступак против најмање три члана тадашњег сазива Одбора директора због сумње да су годинама кршили Закон о спречавању корупције.

То је урадила након што су “Вијести” објавиле да имовина Божа Михаиловића, Ђорђија Рајковића и Анице Хајдуковић годинама није позната.

Михаиловић је сада предсједник Одбора директора, а Рајковић је остао члан и у овом сазиву.

Законом је прописано да је јавни функционер дужан да доставља имовинске картоне Агенцији и то најмање једном годишње – редовни годишњи се доставља до краја марта за прошлогодишње стање.

Агенција још није донијела одлуке у овим случајевима.

ЦИН ЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest