Плавски дрвопрерађивачи траже равноправнију расподјелу концесија

Дрвопрерађивачи из Плава већ годинама покушавају да се изборе за равноправне услове у расподјели концесија. Очекују ефикасну реакцију надлежних институција које треба да зауставе непланску сјечу и девастацију шума, исти третман, као и концесионари који добијају квалитетнију дрвну грађу по знатно нижим цијенама.Куда нестају плавске шуме и у чије руке иду квалитетна стабла, питања су на која дрвопрерађивачи из те Општине имају одговор. Већ годинама указују на лоше газдовање, а посљедње двије покушавају да ријеше нагомилане проблеме.

Фото: ДАН

Претварајући експлоатацију шума које се се простиру на подручју Плава у проценте произилази да са 70 одсто газдује Национални парк, 30 припада Црнагорашумама, а дрвопрерађивачима тог града остаје свега 20 одсто стабала која су у лошем стању. И цјеновник је био и остао неравноправан.

Квалитетна сировина и прерада дрвета требало би да буде у рукама града и његових концесионара. Због услова који нијесу једнаки за све на губитку је управо Општина која од дрвопрерађивачке индустрије треба да има перспективу.

Листајући стручне анализе, жалбе, тужбе и пријаве које су слали на адресе надлежних државних институција, саговорници ТВЦГ указују на посљедице непланске сјече шума, неравноправну експлоатацију и неизвјесност Подручне јединице за шуме Плав.

Очекивање ефикасне реакције надлежних није једино у шта се уздају дрвопрерађивачи Плавског краја. Једногласна одлука СО – е тог града упућена ресорном министарству донесена је ових дана и односи се на Уредбу којом би престала експлоатација шума и злоупотреба стабала која из Плава одлазе у бесциље. Шта ће бити у будућности тешко је прогнозирати јер сјеча се наставља а неизвјесност оних који штите интересе концесионара свог мјеста остаје.

Извор : РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest