Подгоричани добили свој НКТ: Из кабинета Вуковића тврде да их Влада игнорише

КАВАРИЋ И ВУЈОШЕВИЋ ЋЕ ПРИМАТИ НАКНАДУ, МИРАНОВИЋ И ВУЈАЧИЋ СЕ ОДРЕКЛЕ
Подгоричани добили свој НКТ: Из кабинета Вуковића тврде да их Влада игнорише
Из кабинета Вуковића рекли су да су половином децембра упутили допис Влади и указали на “потребу координиране сарадње”


Пратиће и примјену мјера, Фото: Саво Прелевић

Љекари Небојша Каварић и Новица Вујошевић добиће накнаду за рад у Комисији за заштиту и унапређење здравља на територији Главног града, док су се Весна Мирановић и Слађана Вујачић одрекле такве накнаде

То су “Вијестима” казали јуче из ПГ бироа, у одговорима на питања у вези са најавом градоначелника Ивана Вуковића да ће на формирати “посебно стручно тијело” за праћење епидемије.

“Лјекари који чине састав новоформиране Комисије имају задатак да прате имплементацију и поштовање мјера прописаних од стране Института за јавно здравље, да прате епидемиолошку ситуацију у систему Главног града који броји неколико хиљада људи, рад органа и служби који дају допринос у контроли поштовања мјера грађана, упућују сугестије свима који могу утицати на стање јавног здравља, тј. да спроводе све мјере и радње у циљу унапређења епидемиолошког стања… Накнаду за рад ће добити координатор др Небојша Каварић, епидемиолог др Новица Вујошевић, док су се др Весна Мирановић и др Слађана Вујачић одрекле накнаде за рад”, пише у одговору “Вијестима” на питање о природи ангажмана чланова најављене комисије.

Додаје се и да је задатак комисије да “сарађује и помаже у раду Општинског тима за заштиту и спасавање”, да тај тим “континуирано ради на спровођењу мјера и радњи у циљу заштите становништва”.

“Али и ублажавања посљедица изазваних епидемиолошком ситуацијом”, наводе из Главног града, додајући да општински тимови нису састављени искључиво од љекара.

“А епидемиолошка ситуација у држави, број обољелих опомиње да је неопходно предузети све неопходне мјере да се заштити јавно здравље. Главни град, као и многе друге локалне самоуправе је у више наврата истакао да сматрамо да комуникација Владе, Министарства здравља и локалних самоуправа није на задовољавајућем нивоу”, казали су “Вијестима”.

Каварић је до скоро био директор подгоричког Дома здравља, Вујошевић је епидемиолог у пензији, Мирановић је била помоћница бившег министра Кенана Храповића и чланица некадашњег Националног координационог тијела (НКТ), а Вујачић замјеница градоначелника.

Коментаришући најаву Вуковића да ће формирати комисију, државни секретар у ресору здравља Борко Бајић рекао је јуче на конференцији МЗ и ИЈЗ да не види разлог зашто би се формирало неко паралелно тијело.

“Добродошао је сваки предлог да се ојачају постојећи механизми, а не да се дуплира и слаби утицај”, рекао је он.

Јанко Одовић из Министарства финансија казао је да је неопходно да локална и централна власт сарађују и заједно обезбиједе поштовање мјера.

Из кабинета Вуковића рекли су да су половином децембра упутили допис Влади и указали на “потребу координиране сарадње”.

“На наведени допис никада нијесмо добили одговор. Одговор је изостао и на неколико дописа који се услиједили након овог”, казали су из ПГ бироа.

Подсјетили су да надзор над спровођењем прописа за сузбијање епидемије коронавируса врше инспектори Управе за инспекцијске органе, односно Комунална инспекција Главног града, а да комунални полицајци дјелују превентивно.

Преминуло 13 особа, у Рожајама масовно кршене мјере
Анализом 2.113 узорака, до јуче у 15 сати регистрована су 572 нова случаја инфекцијеновог коронавируса, саопштили су из ИЈЗ.

Институту је пријављено и 13 смртних исхода повезаних са ковидом-19 и то код пацијената из Подгорице (4), Никшића (2), Улциња (2), Херцег Новог (1), Цетиња (1), Бијелог Поља (1), Берана (1) и Плужина (1). Најмлађи преминули имао је 57, а најстарији 91 годину.

До јуче у 15 сати пријављен је опоравак код 631 пацијената.

До јуче је вакцинисано 3.206 особа.

Директор ИЈЗ Игор Галић рекао је јуче да је епидемиолошка ситуација у Црној Гори сложена и врло озбиљна, да се већ дуже проценат позитивних од укупног броја тестираних креће између 25 и 30 одсто.

“Да бисмо рекли да контролишемо епидемију, тај однос мора да буде пет одсто”, рекао је Галић.

Казао је и да су “окупљања су велики епидемиолошки ризик”.

“Проблем је локална трансмисија. Покушавају се разбити окупљања, у смислу да је то велики епидемиолошки ризик”, казао је он, коментаришући мјере које се односе на услове за улазак у Црну Гору.

Масовно локално окупљање, међутим, регистровано је јуче у Рожајама, на сахрани Рафета Хусовића, доскорашњег предсједника Бошњачке странке и некадашњег потпредсједника Владе.

Према важећим наредбама, сахране се обављају искључиво у ужем кругу породице, уз дозвољено присуство највише 10 особа.

Према снимку Радио-телевизије Рожаје, која је преносила сахрану, на градском тргу у том граду јуче је било најмање више стотина окупљених.

Директор ИЈЗ јуче је казао и да ће избори у Никшићу “бити велики епидемиолошки ризик”.

Одовић је рекао да ако буду спроведени уз поштовање епидемиолошких мјера, “неће постојати ризик за повећање броја обољелих”.

Избори у Никшићу биће одржани у недјељу.

Ако оба родитеља раде у од наредбе изузетим дјелатностима, један има право на одсуство
Након што су се у сриједу обратили јавности без присуства новинара, те саопштили нове мјере, Министарство здравља и ИЈЗ јуче су организовали конференцију “у циљу појашњења” онога што су саопштили дан раније.

Највише дилема изазвала је наредба, према којој је за кретање међу општинама, осим потврде, неопходно показати и уговор о раду. и Из Синдиката медија јуче су указали да и међу новинарима постоје они који раде на црно, али и фриленсери, који нису оговорно везани.

Бајић је казао да се за таква кретања може увијек наћи рјешење у договору са општинским штабовима, односно Министарством унутрашњих послова.

Одовић је рекао и да уколико неко не жели да покаже уговор о раду надлежним органима приликом обављања посла, не мора то да уради.

“Довољно је да вам послодавац да налог за службено путовање или радни налог или било шта да сте баш ви морали да обавите радни задатак у вријеме које је предвиђено да не будете на улици”, рекао је он.

Одовић је казао и да, ако оба родитеља дјеце до 11 година и друге који имају право на плаћено одуство раде у институцијама које су изузете, један може да поднесе захтјев.

“Имаће право на накнаду, јер је то једино могуће и правично”, казао је он.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest