Послодавци ће моћи да траже контролу боловања

Скупштински одбор подржао измјене Закона о обавезном здравственом осигурању.

Анка Вукићевић

Јуче су у Скупштини Црне Горе на Одбору за здравство, рад и социјално старање посланици подржали измјене Закона о обавезном здравственом осигурању којим се послодавцима даје могућност да, уколико процијене, могу иницирати провјеру оправданости издавања боловања. Државни секретар у Министарству здравља Анка Вукићевић истакла је да је циљ да се Законом о обавезном здравственом осигурању унаприједе одређена права осигураних лица која се финансирају из обавезног осигурања, као и да се повећа ефикасност његове примјене.

– Прописује се још један дјелотворан механизам контроле који се тиче утврђивања привремене спријечености за рад, доспјелост и застарјелост накнада из области здравственог осигурања. Новина је и да се осигураним лицима обезбјеђују љекови за лијечење ријетких болести и наставак терапије прописане током лијечења осигураног лица у иностранству упућеног на лијечење у складу са процедуром, а који се не налазе на основној и доплатној листи љекова. Такође, омогућава се накнада трошкова у пуном износу за набавку љекова са основне листе у апотекама са којима Фонд није закључио уговор, или медицинско-техничких помагала са листе које се прописује са листе ако се не могу обезбиједити код давалаца услуга.

Предлогом закона се прописује да ако постоји сумња да изабрани тим или доктор у складу са процедуром није утврдио привремену спријечност за рад, Фонд може на захтјев послодавца или по службеној дужности покренути поступак за провјеру боловања у року од 30 дана. Уколико је боловање утврдила надлежна Љекарска комисија, послодавац може поднијети захтјев министарству за покретање поступка за провјеру основа привремну спријеченост за рад. За сваку провјеру боловања формира се посебна комисија коју чине доктори медицине рада и специјалисти одређених области у зависности од болести и повреде – истиче Вукићевићева.

Посланик Социјалдемократа Борис Мугоша се запитао да ако послодавац тражи преиспитивање нечијег боловања, ко сноси трошкове за рад те комисије. Вукићевићева је одговорила да ће трошкове рада комисије сносити тај који тражи контролу оправданости издавања боловања.

Што се тиче усклађивања закона са законом о заједници особа истог пола, усклађено је више чланова за породице особа истог пола – казала је Вукићевићева

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest