Правосудни систем пред колапсом: Због обуставе рада адвоката и тврдог става Министарства финансија „кавчани“ би се могли наћи на слободи?

Наиме, у случају неуспјеха преговора представника Адвокатске коморе са Министарством финасија, чији је наставак заказан за сриједу, питање је које све последице, осим до сада већ виђених, могу наступити по правни систем Црне Горе

Кашћелан

Један од наводних вођа „кавачког“ клана Слободан Кашћелан и  припадници те криминалне групе могли би се наћи на слободи због штрајка адвоката који су обуставили рад 24. маја ове године.

Наиме, у случају неуспјеха преговора представника Адвокатске коморе са Министарством финасија, чији је наставак заказан за сриједу, питање је које све последице, осим до сада већ виђених, могу наступити по правни систем Црне Горе.

Подсјетимо, Кашћелан је означен као вођа „кавачког клана” и терети се да је са Игором Божовићем крајем маја 2010. организовао криминалну групу, а затим су врбовали остале чланове како би се бавили зеленаштвом, шверцом дроге и прањем новца. Он је прошле године лишен слободе у Прагу, након чега је изручен Црној Гори.

Поред Кашћелана, ухапшен је његов тјелохранитељ Владимир Вучковић и Которанин Зоран Кажић.

За осталим наводним члановима тог клана које је раније  судија за истрагу Мирослав Башовић пустио на слободу полиција и даље трага.

Једна од могућности, а која је извјесна и заснована на одредбама Законика о кривичном поступку Црне Горе јесте, да црногорски адвокати, у даљој радикализацији свога протеста, откажу пуномоћја својим брањеницима који се по разним основима налазе у притвору.

Наиме, чланом 69 ст. 3 ЗКП-а прописује да окривљени коме је одређен притвор мора имати браниоца док је у притвору.

Имајући у виду да постоји велики број лица која се налазе у притвору, што је случај и са Кашћеланом, јер је фаза истраге у току, и да у овом тренутку сви имају браниоце, што ангажоване, што постављене по службеној дужности, могуће је да, уколико притворена лица својим браниоцима опозову пуномоћје или браниоци откажу пуномоћ, поступајући судови су у обавези да сваком окривљеном поставе браниоца по службеној дужности

Међутим, како је одлуком Адвокатске коморе обустављено пружање правне помоћи, сваки адвокат је у обавези да не прихвати заступање по службеној дужности. У ситуацији када суд не може да окривљеном у притвору обезбиједи браниоца по службеној дужности исти је у обавези да донесе рјешење о укидању притвора, јер би остављањем окривљеног у притвору прекршио одредбе ЗКП-а, Устава Црне Горе и Европске конвенције о заштити људских права.

Aдвокати не долазе у судове, тужилаштва, полицију…

Адвокатска комора која  наложила је свим адвокатима да током обуставе рада не улазе, нити бораве у просторијама судова, тужилаштава, полиције или државних органа по било којем основу.

То је наведено у Упутству за поступање адвоката током протеста упозорења са обуставом рада које је објављено на сајту коморе.

Фото: ИН4С

7. августа 2019. године је Закон о фискализацији у промету производа и услуга ступио на снагу. Примјена је, након једногодишњег одлагања, почела од 1. јануара 2021. године, уз увођење додатног рока за прелазак на систем електронске фискализације од пет мјесеци.

Из Министарства финансија је након посљедње рунде неуспјелих преговора, саопштено да нема могућности да се измијени Закон о фискализацији, те да он мора бити једнак за све.

Кршили одлуку о штрајку

Адвокатска комора покренула је дисциплински поступак против својих чланова због кршења одлуке о штрајку, те се против њих води дисциплински поступак који у крајњем може да доведе до привремене или трајне забране рада.

Последњи случај је суспендовање адвокатице Мирјане Пајковић из Берана, која је прихватила позив тужилаштва да буде адвокат одбране Никшићанину Луки Кривокапићу, због сумње да је учинио тешко кривично дело.

Пајковић

„Управни одбор АК на сједници 6. јуна једногласно одлучио да се донесе Одлука о привременој забрани бављења адвокатуром (суспензија) за Пајковић, од дана доношења одлуке до окончања дисциплинског поступка. Овим путем апелујемо на органе извршне власти да својим изјавама не врше притисак на адвокате и не стварају погрешну слику у јавности о адвокатима и адвокатској професији, јер на тај начин урушавају основни темељ владавине права, заборављајући на принцип поделе власти. Такође, позивамо Министарство финансија и социјалног старања Црне Горе да у преговорима који следе пронађемо обострано прихватљиво решење и изађемо из ситуације обуставе пружања правне помоћи, која је за адвокате била крајња мјера, каже се у саопштењу Адвокатске коморе Црне Горе.

Више тужилаштво: У знатној мјери нам је отежан рад

Из Вишег државног тужилаштва из Подгорице саопштили су да им је од проглашења опште обуставе пружања правне помоћи адвоката у знатној мјери отежан рад.

“Посебно када се има у виду да су у надлежности овог тужилаштва кривична дјела за која је запријећена казна затвора преко 10 година, а што подразумијева и у већини случајева оправдане разлоге за задржавање и предлагање притвора од стране тужиоца, које није могуће без ангажовања браниоца по службеној дужности, које околности, услед обуставе пружања правне помоћи од стране адвоката ће неминовно довести и до одлагања главних претреса и свих процесних радњи које се предузимају од стране тужилаштва”, казала је виша државни тужилац Лепа Меденица.

Данас протест испред просторија Адвокатске коморе?

Због одлуке Адвокатске коморе да суспендују адвокатицу Мирјану Пајковић, за данас у подне најављен је протест испред њихових просторија.

Окупљање су најавили чланови неформалне групе За право, част и слободу Црне Горе. У њиховој објави позивају се сви грађани да сјутра у 12 часова дођу испред просторија Адвокатске коморе.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest