Премијер треба да буде из Демократског фронта, сматра потпредсједница Скупштине Црне Горе Бранка Бошњак

принтскрин

Мјесто премијера у новој Влади Црне Горе треба да припадне Демократском фронту (ДФ), оцијенила је посланица Покрета за промјене Бранка Бошњак, наводећи да би одржавање ванредних избора био ризичан потез и посљедња шанса предходној власти да се врати.

Након што су из ДФ поручили да они више не подржавају реконструкцију Владе и да покренуће иницијативу за избор нове, представници парламентарне већине одржаће сјутра састанак у Скупштини Црне Горе.

Бошњак је казала да су успостављени демократски стандарди јасни и да мјесто премијера припада субјекту који је је добио највећу подршку бирача.

принтскрин

 – Да ли ће то бити неко од лидера или неко други кога предложи најјачи субјекат, ствар је договора и компромиса –  казала је Бошњак агенцији МИНА.

Она сматра да састанак парламентарне већине који ће бити одржан сјутра, у првом кругу треба да буде на нивоу лидера партија из власти, а након тога треба укључити мањинске партије на јасној европској реформској програмској платформи.

 – И конкретно им понудити мјеста у извршној и законодавној власти како би им пружили сигурност и дали осјећај да су дио тима који треба да реализује договорену програмску платформу – рекла је Бошњак.

Она је рекла да оно око чега не смије бити преговарања и око чега нема компромиса је јасна европска реформска програмска платформа.https://2dfab564b5ab4806c303752848a0a6a2.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Постојеће стање неодрживо

ДФ је, како је казала Бошњак, одустао од реконструкције Владе када је постојеће стање постало неодрживо.

 – Када су стално присутни дисонантни тонови унутар парламентарне већине или пак поражавајући резултати власти и изостанак правде коју су грађани деценијама жељно ишчекивали – додала је она.

Бошњак је навела да пружена шанса ДФ-а није добронамјерно схваћена од свих актера и реконструкција Влада је, како је рекла, нажалост постала мртав пројекат.

 – Проактивна улога премијера Здравка Кривокапића је изостала. Он је утихнуо, зауставио процес, након испостављеног ултиматума УРА-е, умјесто да је наставио са разговорима и покушао да дође, чак, до стабилне већине од 46 посланика – казала је Бошњак.

Према њеним ријечима, стекао се утисак да и Кривокапићу и УРА-и, као јединој партији која партиципира у Влади, то неподношљиво стање одговара.

Зато је, како је казала Бошњак, било неопходно прећи на Б варијанту, и иницијативу препустити лидерима парламентарне већине.

 – Хоћу да вјерујем да се може доћи до рјешења ако се јасно постави европска реформска програмска платформа и договоре персонална решења која ће гарантовати реализацију зацртане платформе. Лидери морају бити дио тога, јер је на њима највећа одговорност –  рекла је Бошњак.

Изјава Абазовића

Коментаришући изјаву лидер УРА-е Дритана Абазовића, да прије избора нове мора бити оборена актуелна Влада, Бошњак је казала да је то озбиљна ствар и да такав један потез захтијева одлуке страначких и коалиционих органа.

 – По овом питању треба бити врло опрезан, имајући у виду недореченост нашег Устава, што искусни и прагматични (Мило) Ђукановић може да вјешто искористи – рекла је Бошњак.

Она сматра да је због тога неопходно хитно донијети Закон о Влади и Закон о Скупштини, како би биле отклоњене све могућности флексибилног тумачења и како би се јасно прописале процедуре у свим случајевима.

Бошњак је навела да сви треба да су свјесни, а посебно УРА да је стање неодрживо и да само договором, без ултиматума, на демократским принципима може се доћи до стабилне већине и јаке реформске Владе.

 – Одговорност је на УРА-и јер њихова искључивост води ка продужавању ове агоније. Није демократски, а ни политички коректно, чак врло себично је да субјект који је добио најмању подршку на изборима искључиво поставља правила и испоставља ултиматуме – казала је Бошњак.

Ванредни избори ризичан потез

Одговарајући на питање да ли вјерује у договор парламентарне већине или је Црна Гора након вишемјесечне кризе, близу ванредних парламентарних избора, Бошњак је рекла да су ванредни избори „у овом моменту врло проблематичан и ризичан потез“.

– У оваквом амбијенту продубљених подјела, јаке друштвене поларизације и изражених анимозитета они могу да доведу до конфликата и нарушавања грађанског мира. Сви морамо да будемо свјесни те могуће опасности и да се понесемо одговорно, јер мир нема цијену – навела је Бошњак.

Она сматра да би ванредни избори били посљедња шанса „свргнутом однарођеном режиму да се врати на власт и сачува нелегално стечено богатство“.

 – Њихов улог је огроман и зато је за очекивати да буду спремни на све, а догађаји на Цетињу су нам свима јасна опомена – додала је Бошњак.

Према њеним ријечима, у најбољем случају би имали опет исте актере који би морали да сједну за сто и договоре нову владу, а и односи снага би били врло слични.

 – Имајући у виду све ризике, морамо да се уозбиљимо и да дамо предност договору и да свако од конституената власти спусти гард и буде спреман на уступке како би нашли излаз из овог неодрживог стања –  рекла је Бошњак.

Она је казала да ни од једног релевантног међународног званичника није чула да би улазак ДФ-а у Владу удаљио Црну Гору од Европске уније.

 – Усудићу се рећи да би таква изјава била не само недипломатска, већ би представљала директно мијешање у унутрашње ствари једне суверене државе. Напротив, предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен је јасно рекла да треба поштовати демократске принципе и стандарде, и да је то наш посао –  рекла је Бошњак.

Према њеним ријечима, озбиљан дипломата себи не би дозволио да арбитрира унутар једне суверене државе и прекраја вољу грађана исказану на изборима.

 – Шпекулације и мешетарења разних неформалних центара моћи и покушај спиновања, те изјаве неких истрошених лобиста не заслужују озбиљан коментар. Ствар је у нама и у нашем договору, а међународне званичнике ће занимати испоручени резултати – додала је Бошњак.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest