Привредама Црне Горе и Србије треба отворено тржиште и укидање баријера у пословању

Привредама Црне Горе и Србије треба отворено тржиште и укидање баријера које ометају пословање и сарадњу привредника двије земље, закључено је на састанку предсједника Уније послодаваца Црне Горе Предрага Митровића и предсједника Уније послодаваца Србије Милоша Ненезића, који је одржан у Београду, уз учешће привредника – чланова УПЦГ и УПС.

Састанак је реализован у оквиру дводневне радне посјете институционално-привредне делегације Црне Горе УПС-у, организоване у циљу размјене информација и постизања договора УПЦГ и УПС о моделима даљег развоја економске сарадње Црне Горе и Србије који је у складу са потребама и очекивањима привредника двије земље.

– Евидентни су проблеми у односима двије земље, али је исто тако сигурно да их послодавци нису изазвали. Ми као двије друштвено одговорне организације желимо да проблеме рјешавамо и овај састанак је почетак рада у том правцу“, изјавио је Предраг Митровић, председник Уније послодаваца Црне Горе. Он је истакао да је фокус састанка био усмјерен на унапређење сарадње туристичке и повезаних индустрија које у обје земље карактерише велики потенцијал, али и низ баријера на којима у наредном периоду треба интезивно радити. “Желимо разговор о укупном побољшању пословног амбијента, рјешавање питања запошљавања и то у оба правца – грађана Црне Горе у Србији и грађана Србије у Црној Гори- казао је Митровић.

– Оба наша тржишта мала су у односу на глобалне размјере. Неопходно је да наша тржишта укрупњујемо и да најприје сви ми као сусједи сарађујемо- рекао је Милош Ненезић, предсједник Уније послодаваца Србије.

Састанак УПЦГ и УПС и представника компанија двије земље, којем су присуствовале Невенка Ћировић и Николета Лакић, генерална конзулка и вицеконзулка у Генералном конзулату Црне Горе у Србији, био је прилика за отворену дискусију на којој су размијењене информације и искуства из праксе, али и врло конкретни предлози по питању унапређења међусобне сарадње привредника, економске дипломатије и модела будуће институционалне подршке од стране УПЦГ и УПС.

-Привредници су указали и на постојеће бизнис баријере, међу којима је посебно акцентован проблем платног промета између Црне Горе и Србије који се још увијек обавља преко трећих банака. Скуп је завршен договором о будућим заједничким активностима које ће у наредном периоду бити развијане кроз рад на обезбјеђењу недостајуће сезонске радне снаге и пројекте усмјерене на развој здравственог, конгресног и бањског туризма и заједнички наступ на трећим тржиштима- наводе у саопштењу.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest