Просјечна цијена гаса на берзи у Европи у јулу порасла за скоро 50 одсто

Тренутни ниво цијена је узрокован комплексом фактора, међу којима су пад снабдијевања из Русије и неизвјесност у погледу изгледа за њихов опоравак“, објаснио је шеф одјељења за економију горивног и енергетског комплекса Центра за Стратешка истраживања

Gas/pixabay
Фото: Pixabay/Ilustracija

Просјечна мјесечна обрачунска цијена гаса на европској берзи скочила је за скоро 50 одсто, са 1.180 долара за хиљаду кубних метара прошлог мјесеца на око 1.805 долара овог мјесеца, показују прорачуни РИА Новости на основу података са лондонске берзе ИЦЕ. Текуће тензије око снабдијевања из Русије настављају да врше притисак на тржиште региона, кажу стручњаци које је агенција интервјуисала.

Фјучерс уговори на гас на ТТФ хуб индексу (са најближом испоруком у августу и септембру) трговали су се у распону од 1.530 до 2.385 долара за хиљаду кубних метара у јулу, док су 2021. у истом мјесецу били испод 500 долара.

„Тренутни ниво цијена је узрокован комплексом фактора, међу којима су пад снабдијевања из Русије и неизвјесност у погледу изгледа за њихов опоравак“, објаснио је Александар Амирагјан, шеф одјељења за економију горивног и енергетског комплекса Центра за Стратешка истраживања.

Према његовим ријечима, вруће вријеме у Европи утицало је и на поскупљење гаса. Смањење производње енергије из алтернативних извора је такође допринијело, додао је он.

Ситуација на тржишту гаса је ескалирала средином прољећа и почетком љета. Неке компаније у Европи нису пристале да плаћају плаво гориво по новој шеми у рубљама. Од краја априла до почетка јуна, Гаспром је обуставио испоруке Булгаргазу у Бугарској и ПГНиГ-у у Пољској, Гасуму у Финској и ГасТерри у Холандији, Схелл Енерги Еуропе у Њемачкој и Орстеду у Данској. Пумпање дуж главних праваца – Сјеверног тока и украјинског система за транспорт гаса – је увелико смањено, а дуж Јамала-Европе је престало.

„У случају да се низак ниво снабдијевања из Русије настави, не треба очекивати пад цијена гаса у Европи, јер алтернативни правци снабдијевања у кратком року неће моћи да надокнаде опадајуће количине руског гаса“, рекао је Амирагјан.

Пораст цијена посљедњих дана јула – први пут од марта – на скоро 2.400 долара за хиљаду кубних метара повезан је са вијестима о потреби нових ограничења на Сјеверном току због заказаних ремонта турбина, додао је Дмитриј Скрјабин, портфолио менаџер у Алфа капиталу.

Виши аналитичар БЦС Глобал Маркетс Роналд Смит рекао је да се сада европско тржиште гаса суочава са суштинским недостатком снабдијевања, а потражња за плавим горивом није много осјетљива на њих, упркос цијенама. Ако 2.000 долара за 1.000 кубних метара није довољно да се смањи потражња за гасом или привуче још више ЛНГ-а, онда нема разлога да се мисли да ће то учинити 2.500 или 3.000 долара.

„Тако, велепродајне цијене могу значајно да порасту, посебно када крајем октобра почне хладније и расте потражња за гријањем“, закључио је он.

До даљег повећања цијена гаса на европском тржишту може доћи уз појачану конкуренцију између европских и азијских потрошача за течни природни гас на свјетском тржишту, као и наставак тензија око снабдијевања из Русије, нагласио је Амирагјан.

Скрјабин се сложио са његовим мишљењем.

„Цијена гаса у Европској унији је веома осјетљива на очекивања руског гаса, па ће динамика цијена бити одређена на основу ситуације са снабдијевањем“, рекао је он.

Аналитичар је сугерисао да би по сценарију оштрог ограничења испоруке гаса из Русије (на примјер, преко Сјеверног тока или преко Украјине), цијена плавог горива у ЕУ могла да буде „много виша чак и од историјских максимума“. Међутим, овај ефекат ће бити краткотрајан, јер ће европски потрошачи – прије свега индустрија – бити принуђени да драстично смање физичку потрошњу гаса, рекао је он.

До сада су многи потрошачи гаса у Европи били углавном заштићени од повећања цијена владиним интервенцијама и субвенцијама, ефективно пребацујући трошкове са потрошача гаса на све пореске обвезнике, додао је Смит. Међутим, ова ситуација не може дуго трајати. Ове године широм Европе ступа на снагу веома значајно повећање потрошачких цијена, што ће готово сигурно довести и до смањења потрошње плавог горива и до пораста незадовољства националних влада, закључио је он.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest