Protest vatrogasaca: U toku požarne sezone smo nezamjenljivi, posle svi zaborave na nas

Foto: Pogled

Ispred Vlade počeo je protest vatrogasaca, a okupilo se nekoliko stotina pripadnika službi zaštite i spašavanja. U Podgorici su danas vatrogasci iz cijele Crne Gore, a ispred Vlade su parkirana i vozila sluzbe zaštite u spasavanja Nikšić.

Protest jedino nisu podržali komandiri iz Pljevalja i Danilovgrada.

Vatrogasci su ljuti jer nijesu nagrađeni za avgust, odnosno, nisu dobili bonus za požarnu sezonu.

Oni su uputili Inicijativu za donošenje Zakona o zaštiti od požara i neophodnost uredjivanja statusa vatrogasaca – spasilaca premijeru u tehničkom mandatu Dritanu Abazoviću, koju prenosimo integralno.

Poštovani gdine Abazoviću,

Obraćam Vam se ispred Strukovnog Sindikata vatrogasaca Crne Gore

Kao što znate djelatnost vatrogasaca je od javnog interesa i od izuzetne važnosti kako za ukupno društvo tako i za svakog pojedinca ponaosob. Jeste da se naša djelatnost najbolje uočava tokom požarnih sezona kada je naš doprinos nemjerljiv i kada svi imaju razumjevanja i riječi hvale za naš doprinos i za poteškoće sa kojima se suočavamo, ali kada stihija stane i kada riješimo probleme sa ognjem i kada je vrijeme da se posvetimo sistemskom rješavanju tu ostajemo bez odgovora i sasvim sami. I ovo je svojevrsna vrsta požara jer sistem gori, ne rješavaju se nagomilani problemi i bićemo slobodni da vam kratko izložimo razloge zbog kojih ćemo biti prinuđeni da protestvujemo ukoliko ne uložite napor da zajedno sa nama damo sistemski odgovor. 

Radi Vaše informisanosti, u vrlo kratkim crtama ćemo Vam predstaviti sljed dogadjaja koji potvrdjuje našu tezu o neophodnosti donošenja Zakona o požarima koji bi na svojevrsan način uredio ovu oblast.

• Razmatrajući Pravni okvir kojim se uredjuje sistem zaštite i spašavanja koji se zasniva na podijeljenoj odgovornosti izmedju operativnih jedinica na centralnom i lokalnom nivou, kao i iskustva u funkcionisanju sistema u postojećoj organizaciji službi zaštite i spašavanja koji je pokazao odredjene slabosti smatramo cjelishodnim i racionalnim da se poslovi zaštite i spašavanja organizuju na nivou posebne Agencije/Uprave zaduzene za vatrogastvo. Smatramo da takva uprava treba napraviti predloge za nove I funkcionalnije zakone , pravila I procedure koju bi nase Sluzbe ucinila znatno efikasnijom, operativnijom I sposobnijom da odgovori na sve izazove, uz korišćenje svih materijalnih I ljudskih resursa I uz znatno manje troskove u odnosu na postojeće.

• U decembru 2018.godine Vlada CG je donijela Nacionalni plan zaštite i spašavanja od požara, i istim je bilo predvidjeno donošenje Zakona o požarima, sa planiranim rokom – IV kvartal 2020. Do danas nemamo informaciju da je nešto uradjeno po ovom pitanju. 

• U Izvještaju Državne revizorske institucije –DRI ( oktobar 2019) kao jedna od preporuka koja je data Vladi CG Koordinacionom timu za zaštitu i spašavanje je “da razmotri mogućnost uspostavljanja sistema za teritoriju CG u okviru posebnog subjekta. U takvom sistemu rukovodjenje, koordinacija i upotreba cjelokupnih resursa bili bi objedinjeni što bi omogućilo brzinu i efikasnost odgovra, kao i uravnoteženost u razvoju opreme i sistema” , što naše kolege inženjeri za zaštitu od požara i kolege iz vatrogasnih službi ukazuju vec skoro deceniju unazad.

Vrlo svjesni hijerarhije u sistemu, to smo se prvo obratili resornom ministru, gdinu  Adžiću, koji nas je pažljivo saslušao i nakon sastanka , kao jedan od zaključaka je bio : “neophodno zajedničko djelovanje u izradi legislativnog okvira” Od tada je prošlo mjesec dana, odgovor nijesmo dobili, ni nakon urgencije.

Takodje, na Inicijativu Strukovnih Sindikata vatrogasaca Crne Gore povodom umanjenja zarada vatrogasacima-spasiocima kao posljedica obračuna minulog rada po program Evropa sad,  01 jula o.g održan je sastanak sa ministrom Adžićem, , koji u saopštenju za javnost navodi: “Vatrogasci zaslužuju bolji tretman države”, i izražava “zadovoljstvo zbog povjerenja koje mu je ukazano, kao i razumjevanje i spremnost da pomogne u prevazilaženju problema”. Nadalje ističe da će inicirati “ formiranje radne grupe sa predstavnicima Ministarstva finansija i Sindikata vatrogasaca kako bi se problem riješio u što kraćem roku”

U nadi da prepoznajete   naše napore i probleme, stalna obećanja, akcije bez rezultata, to očekujemo da nas hitno pozovete  na sastanak , ukoliko je moguće do kraja nedjelje, kako bismo u duhu dobre saradnje došli do najboljih mogućih rješenja

Ostajemo u uvjerenju da  rješavanje gorućih pitanja za Vas kao odgovornog političara mora i na vašoj agendi biti  na visokom mjestu.

Ne želimo da nam jedina opcija budu protesti, jer nije ni vrijeme ni mjesto, ali ako nam to ostane kao posljednja šansa, vjerujte da moramo i to učiniti, ne zbog nas, već zbog odgovornosti prema društvu i svakom gradjaninu naše Crne Gore

Molimo vas da ova nasa akcija ne bude jos jedna AKCIJA BEZ REZULTATA

U isčekivanju odgovora,

Srdačan pozdrav,

Vatrogasci nemaju opremu pa moraju da dijele da bi svi bili uniformisani.

Foto: Pogled

Ispred zgrade Vlade u Podgorici danas će, u minut do 12 sati, protestovati vatrogasci-spasioci iz svih gradova Crne Gore. Službe zaštite i spasavanja uprkos tome, kako je kazao predsjednik Strukovnog sindikata vatrogasaca Goran Tripković, službe zaštite i spasavanja neće prekidati rad.

– Što se tiče rada uvijek ostaje dežurna smjena i smjena koja je pripravna. To je naša zakonska obaveza da ne bi došlo do nekih nepridviđenih situacija, da bi oni koji ostaju pomogli vama sugrađanima. Svi ostali kojima zakon dozvoljava da budu slobodni danas će biti na protestu u Podgorici – rekao je Tripković.

Vatrogasci-spasioci protestom će upozoriti sve nadležne institucije u državi na izuzetno nepovoljan status, a Tripković ističe da se nadaju da će im problemi biti riješeni. Kasno sinoć, rekao je on, obaviješteni su da će ih danas na razgovor primiti premijer Dritan Abazović i ministar policije Filip Adžić.

– Problemi vatrogasaca-spasilaca u Crnoj Gori ogledaju se u našem nedefinisanom statusu, kao i u nepostojanju zakonskih propisa koje država Crna Gora mora da ima da bi ovu oblast uredila do kraja, a glavni povod je obračun zarada plata po programu „Evropa sad“, odnosno donošenje uredbe gdje se minuli rad isključuje iz obračuna zarada za noćne, prekovremene i praznične sate – pojasnio je Tripković.

Sve službe koje su u režimu rada 24/7 oštećene su primjenom pomenutog programa i uredbe, a Tripković kaže da je većina ipak dobila obeštećenje, ali ne i vatrogasci-spasioci.

– Dobili su neko povećanje koje je nadomjestilo tu razliku koja je nastala, jedino smo mi vatrogasci u Crnoj Gori zaboravljeni. Zato smo se odlučili da danas pred zgradom Vlade u minut do 12 kažemo našem poslodavcu, u ovom slučaju Vladi Crne Gore da moraju iste aršine da primijene i na nas i da se nađe neki model da se i mi obeštetimo, odnosno da nam se da odgovarajuća nadoknada za ovo što nismo dobili od programa „Evropa sad“ – naglasio je Tripković.

Izvor: Dan

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest