Пура признао: Дозволили смо себи политички суицид

Побијеђени смо од ускостраначких интереса, тврди предсједник Либералне партије

Ванредни парламентарни избори најпоштеније су рјешење за излазак из кризе, а њих би требало да припреми техничка влада националног јединства, састављена од свих парламентарних субјеката, казао је посланик Либералне партије (ЛП) Андрија Поповић.

Поповић је оцијенио да сваки дан техничког мандата смијењене Владе премијера Здравка Kривокапића наноси велику штету Црној Гори и може довести до несагледивих и неконтролисаних посљедица.

– С друге стране, читав процес формирања нове законодавне и извршне власти тече веома неозбиљно, изгледа да иницијаторима и не треба квалификована већина од најмање 49 посланика – казао је Поповић агенцији МИНА.

Он је навео да би замјена Владе Kривокапића и вицепремијера Дритана Абазовића за, како је казао, владу само Абазовића, била контрапродуктивна.

Таква замјена, како сматра Поповић, не би ријешила ниједан црногорски проблем, већ би их само умножила.

– Ванредни парламентарни избори су најпоштеније рјешење изласка из кризе а треба их припремити техничка Влада националног јединства, састављена од свих парламентарних субјеката по узору на концентрациону владу, коју је Црна Гора имала у најтежем периоду наше новије историје, од 1993. до 1996. године – сматра Поповић.

Kако је навео, та влада је тада помирила Црну Гору и довела је у сигурну луку, упркос рату и инфлацији.

– Неспорно је да се Црна Гора у тешким временима може издићи изнад партијских и идеолошких интереса, кроз политички дијалог створити платформу за грађански консензус – истакао је Поповић.

На питање да ли ће ЛП, након посљедњих дешавања на Цетињу, подржати мањинску владу и под којим условима су спремни да је подрже, Поповић је казао да су догађања у Пријестоници негативно утицала на опозицију.

Он је прецизирао да су ти догађаји утицали на јединство суверенистичке, проевроатлантске опозиције и стрпљиво грађену слогу 40 посланика у посљедњих 18 мјесеци.

– У пресудном времену по црногорске националне интересе, када смо успјели да у парламенту убједљиво срушимо клеронационалистичку Владу и разријешимо предсједника Скупштине, дозволили смо себи политички суицид, побијеђени смо од ускостраначких интереса – навео је Поповић.

Према његовим ријечима, Цетиње и Белведер, на којима је постављен темељ модерне црногорске државе, требао је да означи препород независне и суверене Црне Горе из 2006. године, као и грађански консензус за даљи демократски развој државе.

Он је казао да ће највиши органи ЛП донијети одлуку о евентуалној подршци будућем мандатару у Парламенту, на основу програма и предложеног састава Владе.

– Та Влада би имала политичку моћ и деблокирала европске интеграције и владавину права, деблокирала посрнулу привреду и економски развој, спровела реформу изборног законодавства, помирила Црну Гору и припремила ванредне парламентарне изборе сљедеће године – навео је Поповић.

Он је истакао да је убијеђен да ће се нови предсједник Скупштине бирати из парламентарне групације 43 посланика, која је разријешила претходног шефа парламента.

– Свака друга варијанта би била апсурдна, лицемјерна и политички неукусна. Иако је у црногорској политици све могуће, не вјерујем да ће се наћи, најмање десет посланика, пословнички потребних за кандидатуру шефа парламента, који ће предложити неког другог – казао је Поповић.

Поповић је навео да би волио да то буде посланица, која би могла да, према његовим ријечима, смири често узавреле страсти у Скупштини.

Упитан да ли су из Либералне партије са неким разговарали о мањинској влади и када очекују разговоре, Поповић је рекао да нијесу имали никаквих позива за разговоре и да ће бити стрпљиви и вјеровати у скоро формирање владе.

Поповић је истакао да су либерали све подредили развоју грађанске, секуларне, демократске, антифашистичке и европске Црне Горе.

– Никаквих позива за разговоре са Либералном партијом није било, бићемо стрпљиви и вјеровати у скоро формирање Владе којој ће ЛП дати 49. глас – рекао је Поповић.

Поповић је казао да је јасно да црногорски национални интереси нијесу у овој години ни проблематични отворени Балкан, ни попис становништва.

– Могло би се разговарати о истовременом потписивању темељног уговора државе са Црногорском и Српском православном црквом. То би могло довести до помирења унутар православног становништва, које чини око 75 одсто становништва Црне Горе- навео је он. 

Поповић је, о протестима који се организују, како се поручује, против издаје изборне воље, казао да је слобода окупљања и протестовања уставно право, али да се са тим правима не смије манипулисати и на тај начин угрожавати сам ниво достигнуте демократије у Црној Гори.

– Политички субјекти, нарочито у кризним временима, морају показати одговорност према држави и грађанима. Ничије фотеље нијесу важније од грађанског мира и суживота – закључио је Поповић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest