Радојевић предлаже: У јавни превоз, локале, тржне центре и установе само вакцинисани, укинути рутинско ПЦР тестирање

Он сматра да је имунизација тренутно једини могући одговор на епидемију

Радојевић

На прагу новог таласа епидемије и пријетње делта соја, треба имати у виду да су околности сада битно другачије него прије само пола године, а камо ли у односу на претходну годину, а такве околности траже нову и другачију акцију.

То је саопштио специјалиста судске медицине Немања Радојевић, који је током првог таласа коронавируса био члан Кризног медицинског штаба

Он сматра да је имунизација тренутно једини могући одговор на епидемију.

„У околностима непознавања болести, недостатка вакцина, заштитне опреме и медицинских апарата, рестриктивне мјере ограничавања кретања и забране окупљања су биле нужност и једини могући одговор. Увођење било каквих рестриктивиних мјера данас нема смисла нити релевантног медицинског оправдања. Да не говоримо о психолошком и економском аспекту“, оцијенио је Радојевић.

Он је казао да о обавезној имунизацији не треба размишљати, јер се такав приступ коси са елементарним биоетичким принципима и људским правима.

„Ипак, треба се присјетити пресуде Европског суда за људска права у случају родитеља против државе Чешке, а која је итекако примјенљива у нашем актуелном случају. Наиме, држава Чешка је забранила упис невакцинисаног дјетета у вртић, јер су сматрали да је јавни интерес пречи него лично право на избор по питању вакцинације, што је Европски суд за људска права потврдио као исправан став државе и нашао да није дошло до повреде права појединца овом забраном уписа дјетета у вртић: Политика вакцинације слиједи легитимне циљеве заштите здравља, као и права других, јер штити и оне који приме вакцине и оне који не могу да буду вакцинисани из медицинских разлога“, рекао је он.

Радојевић је казао да би, примјењујући овај правни став на актуелну ситуацију у Црној Гори гдје нас несумњиво чека нови талас епидемије и делта сој, могуће чак и прије јесени, са тренутно ниском стопом вакцинисаних у популацији, адекватно и правно неспорно би било примјенити сличне механизме „дискриминације“ особа које не желе да буду вакцинисане.

Он предлаже, на примјер, забрану употребе јавног превоза и таxија, забрану уласка у угоститељске објекте, тржне центре, јавне установе и друге затворене просторе гдје се налази већи број особа, обавезно ношење маски на свим јавним површинама и слично.

„У спровођењу наведног итекако може бити од помоћи најављени дигитални сертификат о вакциналном статусу, тестирањима и слично“, тврди он.

Радојевић сматра да је ирелевантно говорити о предрасудама по питању вакцина, ризика од вакцинације и оних који информације сакупљају из жуте штампе, којекаквих интернет портала и рекла-казала „доказа“.

„Вакцина носи одређене ризике, али исти ненадмашно превазилазе ризике које носи КОВИД-19 обољење. Уосталом, као и било која друга вакцина“.

Радојевић је оцијенио да би, ослањајући се на садашњу ситуацију у држави, требало постепено престати са рутинским ПЦР тестирањем сумњивих случајева, јер је то сада бескорисно и скупо, осим за особе са тешком формом болести (запаљења плућа и сл.).

Он је поручио да би и невакцинисане особе требало тестирати, о њиховом трошку, за потребе путовања, уласка у затворене просторе… Предлаже и јавно објављивати само броја тешких и смртних случајева повезаних са инфекцијом КОВИД-19.

Радојевић сматра и да нам предстоје још најмање двије године борбе са короном.

(Вијести)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest