Респиратори на прегледу код тужилаца

„БИЛИ СУ ИСПРАВНИ, АЛИ НИЈЕСУ БИЛИ ПОУЗДАНИ“
Респиратори на прегледу код тужилаца
Ераковић јуче на конференцији за медије поручио да се ради о “спину да би се покушала скинути одговорност са актуелне здравствене власти због чињенице да смо друга земља у свијету по броју обољелих, а седма по броју умрлих”


Са прес конференције, Фото: Саво Прелевић

Специјално државно тужилаштво утврђује да ли је током куповине 31 респиратора у марту прошле године неко од тада надлежних починио било које кривично дјело.

То су „Вијестима“ одговорили из тужилаштва, на чијем је челу Миливоје Катнић. „Поводом Ваших питања, обавјештавамо вас да је Специјално државно тужилаштво формирало предмет ради провјера евентуалних неправилности приликом набавке неисправних респиратора, предмет се налази у фази извиђаја, а више информација и података није могуће саопштити ради заштите интереса поступка“, казали су из СДТ.

„Вијести“ незванично сазнају и да је СДТ тражило документацију о респираторима од Клиничког центра Црне Горе и Министарства здравља.

Министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић и директорка КЦ Лјиљана Радуловић саопштиле су на конференцији за медије прије два дана да од 31 купљеног респиратора у марту прошле године, који су коштали близу 600.000 еура, 23 нијесу у функцији, од чега 17 у КЦ.

Ераковић: Уговора нема у КЦ, скретање пажње са епидемиолошке ситуације
Међутим, бивши члан Националног координационог тијела (НКТ) и директор Клиничког центра (КЦ) Јевто Ераковић је, на јучерашњој конференцији за медије, казао да су спорни респиратори исправни, што је и утврђено након што су у јуну послати у Турску на провјеру.

„КЦ није уговарао, набављао, нити плаћао респираторе, тако да такав уговор не може бити овдје”, истакао је Ераковић.

Директорица фирме „Глосариј“ Мира Мијушковић истакла је да је комплетна документација о набавци транспарентна и да се налази у тој фирми, НКТ и КЦ. Ераковић је рекао да се евентуални проблем са респираторима могао ријешити сервисом или поправком, ако је потребно, јер је можда у питању само потрошни материјал.

„Тврдим да се овај спин користи само да би се покушала скинути одговорност са актуелне здравствене власти због чињенице да смо друга земља у свијету по броју обољелих, а седма по броју умрлих”, истакао је Ераковић.

Он је казао да му је засметало то што Боровинић Бојовић и Радуловић, као ни технички директор КЦ Раде Гардашевић, нијесу покушали да ступе у контакт са претходним руководством и разјасне нејасноће, већ све “спинују преко Владиног медија”.

“Умјесто да се боримо против епидемије, сада трошимо вријеме на разобличавање најобичнијих спинова”, додао је Ераковић.

Он је казао да је покушај да се оптужи турска компанија да је испоручила половне и неисправне респираторе људски и професионално нечастан.

Лазовић: Апарати нијесу подијељени као неисправни
Бивши шеф Кризног медицинског штаба Ранко Лазовић казао је да је здравствени систем био снабдјевен респираторима када је напустио ту функцију, 7. септембра.

Говорећи о 30 респиратора које је обезбиједила фирма Глосариј, Лазовић је казао да су они произведени у Украјини и Бразилу и да је неистина да су подијељени као неисправни.

Казао је да су ти респиратори тестирани у КЦЦГ, иако су претходно тестирани у Турској, која је била дистрибутер.

Лазовић је рекао да су респиратори тестирани на вјештачким плућима и да су тест радили анестезиолог, анестетичар и шест инжењера.

Он тврди да је сваки апарат тестиран и подијељен болницама.

Лазовић је појаснио да је тадашњи шеф Клинике за анестезиологију Хасиб Лукач из никшићке болнице добио информацију да нешто није у реду са апаратом, те да је послије одређеног времена стигла информација да 12 респиратора показује неправилан лог, односно непоузданост.

„Показују неисправан лог, исправни су били, али нису били поуздани“, прецизирао је Лазовић.

Тврди да је обавијештена компанија „Глосариј“ и да су апарати у јуну послати у Турску, гдје су тестирани.

“Те апарате спакујемо и пошаљемо у Турску. И право да вам кажем, мени буде непријатно, зато што господа из Турске узме па истестира сваки апарат – ево документ за свих 12 гдје су написали да је шест било без једне једине грешке, а других шест урадили су само рекалибрацију и ништа више”, казао је.

На питање да ли то значи да не постоји стручност да се користе респиратори ако су били исправни у Турској, он је казао да не може да коментарише да ли је у питању стручност или је направљена грешка, јер је то питање за вјештачење. Истакао је и да не жели да спекулише шта би могао бити разлог за неисправност апарата.

“Уређаји су враћени у августу, о чему постоји записник о сваком појединачно”, рекао је Лазовић.

Он је казао да су апарати још под гаранцијом и питао зашто се не искористи тај гарантни рок.

“Та ситуација у којој је радио КМШ кристално је јасна и документована. Нијесам се бавио набавком респиратора, мој посао је био чисто оперативног карактера и организација система здравствених установа”, рекао је Лазовић.

Поручио је да не жели да коментарише Министарство здравља и управу КЦ, те да је најбоље да се овим случајем позабави тужилаштво и да прво крену од њега.

Казао је да је на дан 6. септембар, до кад је био на функцији шефа КМШ, у Црној Гори било 322 респиратора, од којих 12 у магацину Монтефарма, 50 у војном магацину, а 260 у црногорском систему. Истакао је да не жели да коментарише шта се даље дешавало.

Мијушковић: Апарати нови, документација и у НКТ и у КЦ
Представница „Глосарија“ Мирјана Мијушковић казала је да су апарати нови, и да нијесу употребљавани ни на једном пацијенту. Она је рекла да као добављач имају чекирану понуду, документ који дефинише садржај, начин плаћања и фактуру.

“На тај начин су задовољени сви услови уговарања посла и по међународним стандардима ту се сматра да је посао уговорен и закључен. Више од тога у условима који су тада владали нијесмо могли да урадимо и документација која је транспарентна налази се тренутно најмање на три адресе у КЦ, НКТ, и на располагању је у веледрогерији ‘Глосариј’. Ова опрема је била под гарантним роком – за ту врсту опреме стандардни гарантни рок је 12 мјесеци. О дужини тог рока упознат корисник КЦ писаним путем, а такође посједујемо и доказе да се ради о новим респираторима”, поручила је она.

Бивша директорка Директората за економска питања у Министарству здравља Слађана Павловић казала је да је за Црну Гору у том тренутку било изузетно тешко обезбиједити медицинскиу опрему и да су спорни респиратори набављени путем дипломатско-конзуларног представништва у Истанбулу. Појаснила је да је након добијене понуде из Турске опрема прегледана и оцијењен квалитет. “Спецификација је била валидна, цијена у тим околностима економски била повољна. Проблем је био што је сваки инострани добављач тражио да авансно уплатимо и да се активира аванс након што опрему ставе у камион, и гарантују да ли ће доћи роба или да ли ће задржати нека друга држава, јер су почеле да се затварају границе”, додала је Павловић.

Она је казала да је у том тренутку једино „Глосариј“ пристао на ризик и уплатио аванс, чекао да ли ће респиратори стићи у Црну Гору.

Сјећају се питања, али тврде да новинари нису били упорни
Ераковић и Павловићева јуче нису одговорили зашто о овој теми од јуна прошле године “Вијести” нису добиле одговор из бившег НКТ-а.

“Сјећам се да су једном тренутку дошла та питања, имали смо спремне одговоре у случају да се то ваше интерсовање проширило. Међутим, очигледно је неко процијенио да је ова питања поставити у овом тренутку, након годину дана”, казао је он.

Ераковић не зна или прећуткује чињеницу да су се „Вијести“ више пута код ПР Службе тадашњег НКТ интересовале за упућена питања, о чему свједоче мејлови и вајбер преписка.

Нека питања остала без одговора
Иако је на конференцији присуствовао као бивши члан НКТ, Ераковић није одговорио на питања да ли су уговори у којима се наводе права и обавезе достављени накнадно.

Није ни одговорио на питање да ли су вјердостојна документа, на којима, између осталог, нема датума, до којих су дошли поједини медији, а гдје турска фирма тврди да су респиратори нови и некориштени.

Он није конкретно одговорио ни на питање новинара да ли би пристао да буде укључен на један од тих апарата, ако би његов живот био у питању. На конференцији за медије није показана ни гаранција за апарате, али ни доказ да су апарати тестирани.

Доктор Лазовић ипак је саопштио да записника о тестирању апарата по доласку у КЦ – нема.

“С обзиром на то да је ранији директор сервиса за инжењеринг са своја четири инжењера, од којих је један сада директор, направио преглед и тест… Јуче сам се интересовао да ли су тај записник сачинили и рекли су да га немају. Вјероватно су се ослонили на то што су запослени у кући (КЦ) и што су једноставно доступни за све, при чему је тадашњи инжењер Мирановић одредио два инжењера, Перовића и (Раде) Гардашевића, да буду у току са љекарима који су корисници апарата уколико постојке неке нејасноће”, казао је Лазовић.

Он је рекао да је тест рађен и да је више него сигуран у то.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest