Sve veće interesovanje SAD za Tihookeanski region i njihove konkurencije sa Kinom značajno umanjuju spremnost Vašingtona da nastavi da djeluje kao „bezbjednosni štit“ za Evropu, navodi se u izvještaju o konkurentnosti EU koji je pripremio bivši premijer Italije Mario Dragi za Evropsku komisiju.
U dokumentu se konstatuje da su SAD sve manje zainteresovane da „zadovolje rastuće potrebe Evrope za odbranom i bezbjednošću“.
„Strateška doktrina SAD pomjera fokus sa Evrope u pravcu Tihookeanskog regiona (na primer AUKUS), pod uticajem kineske prijetnje. Usled toga, rastuća potražnja za odbrambenom sposobnošću nailazi na smanjenu ponudu. Evropa samostalno mora da popuni taj jaz“, navodi se u izvještaju.
Kako Dragi ističe, u junu ove godine Evropska komisija je procijenila da će u narednoj deceniji biti potrebna dodatna ulaganja u odbranu od oko 500 milijardi evra. Međutim, ocjenjuje se da u EU još uvijek nisu spremni da značajno povećaju troškove za odbranu.
„Zahvaljujući dugotrajnom periodu mira u Evropi i američkom bezbjednosnom štitu, samo deset (od 27) članica EU sada troši dva i više odsto BDP na odbranu. Pritom, odbrambena industrija zahtijeva ogromna ulaganja kako bi nadoknadila propušteno i popunila zalihe, iscrpljene isporukama za podršku ukrajinske odbrane“, zaključuje se u dokumentu.
Kako se ističe, zemlje EU su od sredine 2022. godine do sredine 2023. skoro 78 odsto odbrambenih nabavki realizovale u trećim zemljama, uglavnom u SAD. Rusija smatra da isporuke oružja Ukrajini ometaju rešavanje sukoba, te da direktno uključuju zemlje NATO-a u konflikt.
Pogled.me/Informer