СДТ ни након годину није окончалу истрагу против судије Марије Билафер: Незаконито је привели, а доказе никако да прибаве

Специјално државно тужилаштво ни након годину дана није дошло до доказа и окончало истрагу против судије которског Основног суда Мариjе Билафер, која је приведена са свог радног мјеста под сумњом да jе доносила незаконите судске одлуке о укњижби у зони морског добра у корист Бранка Зградића. Портпарол СДТ-а Сања Јовићевић потврдила је да је у току истрага, која у циљу даље истраге није жељела да пружи више детаља, пише портал Дан.

– Истрага у наведеном предмету је у току, а више информациjа и података ниjе могуће саопштити ради заштите интереса покренутог поступка – саопштила је Јовићевић.

Мјесец дана прије привођења судије Билафер, по налогу специjалног тужиоца Лидиjе Митровић ухапшен jе директор Управе за некретнине Драган Ковачевић због сумње да је извршио кривична дјела стварање криминалне организациjе и злоупотреба службеног положаjа у продуженом траjању. Према незваничним сазнањима, инспектори су незаконите радње за које су сумњичи судија Билафер уочили управо након хапшења Ковачевића. Хапшење директора и високопозиционираних службеника Управе за некретнине услиjедило jе након што jе окончан извиђаj по кривичноj приjави коjу jе Александар Газивода поднио Специjалном тужилаштву почетком jула ове године. Он је одлучио да случаj незаконите укњижбе обjекта на „пjени од мора“ приjави СДТ-у када jе увидио да тиватски катастар не поступа ни по jедном рjешењу другостепеног органа (Министарства финансиjа).

Проблематично тумачење и примјена Устава

Вршилац дужности предсjеднице Основног суда у Котору подниjела jе Судском савjету захтjев за заштиту независности судиjа. Судски савjет jе неколико дана касниjе издао саопштење за jавност у којем је оцијењено да jе СДТ незаконито лишило слободе судију Билафер и угрозило независност правосуђа.

– Тумачење и примjена Устава од стране тужилаштва у случаjу лишења слободе судиjе у конкрентом случаjу „ниjе само проблематично по питању правне сигурности, већ ниjе у складу ни са захтjевима из члана 5 став 1(ц) Конвенциjе. Замjеница заштитника се ниjе увjерила у оправданост и неопходност лишења слободе у траjанjу од 22 часа, иако jе надлежни државни тужилац позван да образложи и достави доказе у том правцу – констатовао је у мишљењу.

Иначе, Виши суд у Подгорици је минулог петка потврдио оптужницу против Ковачевића, који је у бјекству, и осталих оптужених у том предмету.

Институциjа Заштитника људских права и слобода утврдила jе да jе приликом лишења слободе судиjе Основног суда у Котору Мариjе Билафер, коjе jе наложило СДТ, дошло до повреде Устава Црне Горе.

Поступак пред Заштитником односи се на лишење слободе судиjе од стране полициjе и СДТ-а у траjању од 22 сата без претходног одобрења Судског савjета, као и на неосновано и незаконито вођење кривичног поступка. Притужба се односи и на незаконито давање информациjа медиjима и неспровођење активности у циљу идентификовања лица коjе jе дало информациjе, што jе све довело и до повреде њеног достоjанства и самим тим понижаваjућег поступања.

Припадници Специjалног полициjског одjељења лишили су слободе судиjу Билафер на радном мjесту, након чега је усмено саопштено да jе осумњичена за извршење кривичног дjела злоупотреба службеног положаjа.

– Закључуjе се да претходно ниjе покушано да се уручи позив, нити jоj jе саопштено коjи разлози за притвор постоjе – наводи се у мишљењу коjе потписуjе замjеница заштитника.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest