Сиамашвили: Председавање Извршним саветом Унеска прилика да се глас Србије јаче чује

Амбасадорка Србије при Унеску Тамара Растовац Сиамашвили, која је изабрана за председавајућег Извршног савета Унеска, изјавила је данас да је избор на ту позицију огромна част и одговорност, али и прилика да се глас Србије јаче и даље чује.

Фото: Wikimedia commons

Тамара Растовац Сиамашвили изјавила је за РТС да је њен избор за председавајућег Извршног савета Унеска огромна част и потврда огромног угледа који Србија ужива у Унеску, а који је резултат континуираног, конструктивног и активног ангажмана.

„Сматрам да је то био пресудни фактор да прво добијемо јединствену подршку у оквиру наше источноевропске групе која броји 25 држава, а које су једногласно подржале моју кандидатуру“, истакла је Растовац Сиамашвили.

Навела је да је након тога било тајно гласање у Извршном савету Унеска, на којем је добила 56 од 58 гласова.

„Извршни савет је на основу Устава Унеска један од три органа који разматра кључна питања, тако да ће наше председавање свакако бити прилика да се наш глас јаче и даље чује“, нагласила је Растовац Сиамашвили.

Навела је да је већ у првом обраћању чланицама Извршног савета изразила наду да ће у наредном двогодишњем периоду радити на јачању мултилатерализма, консензуса, сарадње и свих основних принципа рада Извршног савета.

„Наравно, ја ћу као стални представник Србије са мојим тимом наставити да промовишем и одбрану наших националних и државних интереса у Унеску, јер је то једна изузетно важна организација за нас“, указала је Растовац Сиамашвили.

На питање има ли разлога за страх од офанзиве Приштине за чланство у Унеску, одговорила је да је деполитизација апсолутни тренд у Унеску и нешто на чему се снажно инсистира на свим нивоима.

„То је нешто што смо истакли и током управо одржаног 41. заседања Генералне конференције, где смо јасно истакли да Унеску треба додатно јединство, а не поделе и увођење опасних преседана. Мислим да је наша аргументација јасна и да има подршку“, рекла је Растовац Сиамашвили.

Истакла је да Унеско није форум који разматра политичка питања и да му то није у интересу.

Додала је да не може са сигурношћу да каже када Приштина поново планира да аплицира за чланство, јер је, како је рекла, апсолутно јасно да немају подршку.

„Спекулација увек има, ми смо увек спремни да то зауставимо на свим нивоима, али мислим да објективно они немају подршку“, нагласила је сава Растовац Сиамашвили.

Указала је да је апсолутни приоритет Србије и сталне делегације да константно указује на огромну и континуирану угроженост српске културне и верске баштине на Косову и Метохији.

„Комитет за светску баштину је на јулском заседању поново усвојио одлуку о задржавању наших споменика на Косову и Метохији на листи светске баштине у опасности. То је јасна потврда да су чланице Комитета веома свесне степена угрожености наших добара“, објаснила је Растовац Сиамашвили.

Истакла је да Србија не политизује, већ само конкретно и аргументовано указује каква је стварна ситуација на терену.

Извор: Ртв

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest