Социјалу у Црној Гори прима сваки десети грађанин

Према процјенама Свjетске банке сиромаштво у Црноj Гори је порасло на 20,4 одсто у прошлој години

У Црноj Гори сваки десети становник прима неко од социjалних давања, гдје спадају материјално обезбјеђење породице, лична инвалиднина и туђа њега и помоћ. Само материјално обезбјеђење породице, које добијају најсиромашнији људи, који немају никакав други извор примања или имовину од које би могли да живе, прима око 52.000 грађана, што значи да са износом који се креће од 60 до 125 еура живи чак сваки 12. становник Црне Горе. Ти износи нису довољни ни да се подмире мјесечни рачуни. Социјални случајеви, умјесто социјалне правде

Грађански активиста Никола Грдинић каже да се социјална ситуација у Црној Гори може описати једном реченицом.

– Умјесто државе социјалне правде, имамо државу социјалних случајева – оцјењује Грдинић.

Најгора ситуација на пољу социјалне заштите јесте са дјецом, а Уницеф упозорава да 45.800 малишана живи у сиромаштву, док према последњим подацима Владе додатак прима 13.900. Најновије истраживање Уницефа показало је да сиромашна дјеца преживљаваjу са 2,14 еура дневно.

– Више од 65 одсто ове дjеце не прима дjечjи додатак. Као резултат, двоjе од троjе дjеце не уноси довољно нутритиената коjи би им помогли да расту, док jедно од шесторо дjеце не посjедуjе компjутер код куће за похађање онлаjн наставе. Нека дjеца не могу имати књиге и играчке потребне за учење и развоj, а повремено можда гладна оду у кревет. Вршњаци их задиркуjу зато што изгледаjу „сиромашно“, jер њихови родитељи не могу приуштити одjећу и обућу примjерену годишњем добу. Стопа ризика од сиромаштва црногорске дjеце 9,2 процентна поена је већа од националног просjека (коjи jе 24,5 одсто), што jе чини наjвишом стопом када се упореди са свим осталим старосним групама – наведено је у анализи Уницефа.

Хуманитарна фондација Банка хране већ годинама захтијева да се социјална давања повећају или да се грађанима омогуће послови од којих ће грађани моћи пристојно да живе. Зато предсједница те организације Марина Медојевић каже да је нова власт била нада свих оних коjи су се борили тридесет година против отуђеног режима.

– Отворено супротстављање владавини ДПС-а и сателита довело jе многе породице до сиромаштва, нијесу могли наћи запослење, приватне инициjативе за бизнис су им преузимане и онемогућаван им jе рад. Доласком нове „народне“ власти очекивало се да народ осjети праведност коjе ниjе било децениjама и запослење. Више од сиромаштва народа боли неправда. Нажалост, до сада се мало шта промиjенило. Наjвећи броj оних коjи су добили запослење захваљуjући припадности бившем режиму и даље су на своjим радним мjестима и за њих се мало шта промиjенило. Они су имали прилику да имаjу квалитетан живот, стицали су радно искуство, попуњавали своj CV. Они коjи су се борили да се систем миjења, били су без посла, а радног искуства немаjу, CV им jе исти као приjе тридесет година. За нову власт они немаjу квалификациjе за запослење. Тешко jе написати али много њих са жаљењем каже да су „џаба кречили“ – упозорава Медојевић.

Истиче да се нада да ће „почетно „несналажење“ нове власти бити превазиђено, те да ће људи добити запослење и бољу социjалну подршку, jер сиромаштво се шири Црном Гором попут пожара“.

– Одавно у нашоj држави ниjе било толико сиромашних и незапослених – указује Медојевић.
Према оцјени Зарије Павићевића из организације Алтернатива Црне Горе, броj приjављених и броj стварних социјалних случаjева знатно се разликуjу. Оцјењује да је стварни број три пута већи, односно да сваки трећи грађанин живи у стању социjалне потребе.

– Свака особа коjа прима плату испод 400 еура тешки је социjални случаj, jер он тешко да може да намири сопствене основне животне потребе, а камоли потребе фамилиjе. Колико jе новца стварно потребно jедноj црногорскоj фамилиjи? Минимална потрошачка корпа jе око 650 еура, али то укључуjе само основне животне потребе, дакле, да човjек живи као животиња, спава, jеде и ради – наглашава Павићевић.

Према процјенама Свjетске банке сиромаштво у Црноj Гори је порасло на 20,4 одсто у прошлој години.

Portal DAN

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest