ШТА ПИШЕ У ОБРАЗЛОЖЕЊУ ЗАХТЈЕВА ДА СЕ ЈОВАНИЋУ ОДРЕДИ ПРИТВОР: Одакле скупе слике, путовања и торбице?

Јованићу продужен притвор за још два мјесеца, у акту СДТ-а којим је то захтијевано наводи се да његова имовина не кореспондира са законитим приходима

Имовно стање Блажа Јованића не кореспондира са законитим приходима ухапшеног предсједника Привредног суда, пише у списима Специјалног државног тужилаштва (СДТ).

Том, ухапшеном предсједнику Привредног суда јуче је продужен притвор за још два мјесеца.

”Одлуку је донијело вијеће Вишег суда у Подгорици”, рекла је “Вијестима” самостална савјетница за односе са јавношћу подгоричког Вишег суда Марија Раковић.

У образложењу захтјева да му се одреди притвор, између осталог пише да је из прикупљених доказа јасно да је осумњичени доброг имовног стања.

”Из обављених претреса и доказа прикупљених претресима произилази да је исти веома доброг имовног стања, што и сам потврђује, на што указују, између осталог и бројна путовања у иностранство, посједовање вриједних слика, три скупоцјене торбице марке ‘Лоуис Вуиттон’, коришћење скупоцјених аутомобила, а да то имовно стање не кореспондира са његовим законитим приходима”, наводи се у образложењу захтјева да се Јованићу одреди притвор након хапшења.

СДТ је, како стоји, утврдио да Јованић врло често борави у иностранству, односно, да је у протеклих пет година 55 пута путовао ван граница Црне Горе:

”Што указује да окривљени има развијене друштвене и социјалне везе ван граница Црне Горе, од којих може тражити и добити помоћ у бјекству и скривању.”

СДТ сумњичи Јованића да је 2015. године формирао криминалну организацију, с циљем да, користећи функцију предсједника Привредног суда и судијску функцију, незаконитим увећањем трошкова стечајног поступка прибавља противправну имовинску корист за себе и чланове те крими-екипе.

Он је ухапшен 9. маја, а лисице на руке тада су стављене и већини чланова његове екипе.

Наредба о спровођењу истраге покренута је и против Саше Зејака, Снежане Јовић, Сање Лјешковић, Ранка Радиновића, Сретена Мрваљевића, Павића Глобаревића, Стане Челебић, Дарка Перовића, Омера Маркишића, Дејана Голубовића, Владана Николића, Данијеле Лаковић и правних лица “Титан сецуритy”, “Сецуритас Монтенегро”, “Топ форце сyстем” и “Огимар МНЕ”.

Специјална тужитељка Лидија Митровић, у том документу наводи да је током извиђаја прибавила списе 10 стечајних предмета у којима су Јованић и екипа, како се сумња, незаконито поступали.

Терети их да су у већини тих стечајних поступака, без извршеног пописа имовине стечајног дужника и прије доношења рјешења о банкротству, вршили процјену имовине и то за период од једне седмице до једног мјесеца, а потом испостављали трошковнике на износе од више десетина хиљада еура.

”А у неким случајевима се чак ни не подносе било какви трошковници, које увијек и без изузетка одобрава стечајни судија окривљени Јованић Блажо, па чак и кад нијесу документовани, а све супротно чл. 43, 44, 45 и 46 Закона о судским вјештацима, који експлицитно одређују како се у судским поступцима може тарифирати пружање стручних знања и услуга – вјештачења. На предметна вјештачења, ако би се примијениле цитиране одбредбе Закона, те узело као чињеница да за вријеме вјештачења вјештаци нијесу спавали (па ни 20-ак дана), не би могли доћи до износа наведеног рачунима без спецификације трошкова”, написала је специјална тужитељка у наредби.

Митровић је утврдила да су се таква вјештачења, у упоредним поступцима, наплаћивала знатно мање – од неколико стотина до максимум пар хиљада еура.

Јованићева екипа је, објашњава се, у вјештачењима обично користила фотографије лица мјеста које су неријетко биле са сајта гооглемапс.цом, као и да су за те потребе користили изводе листа непокретности са отворених база података Управе за некретнине.

”А наплаћивана су до износа од 49.000,00 еура.”

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest