Станови су превазиђени, сад треба више новца: Представници судства и Тужилаштва незадовољни средствима која су им буџетом опредијељена

Предсједница Судског савјета Весна Симовић Звицер је казала да овогодишњим предлогом нису задовољни, наводећи да им је прошлогодишњи буџет био нешто више од 29 милиона

Шћепановић

Представници судства и Тужилаштва нису задовољни средствима која су им буџетом опредијељена за 2021.годину.

То су истакли на сједници Одбора за политички систем, правосуђе и управу који разматра Предлог закона о Буџету Црне Горе за 2021. годину, у дијелу који се односи на Уставни суд Црне Горе; Судски савјет; Тужилачки савјет, Министарство правде, људских и мањинских права, Министарство унутрашњих послова, Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија.

Предсједник Уставног суда Будимир Шћепановић је рекао да је Уставни суд на сједници 17.марта утврдио захтјев за средства програмског буџета за 2021. у износу од 949.385 еура, сагласно ревидираним смјерницама макроекономске и фискалне политике за период од 2012.до 2023.године, које је донијело Министарство финансија.

Он је казао да је на сједници констатовано да средства опредијељена за Уставни суд нису довољна за несметано функционисање и остваривање Уставом утврђених надлежности:

“Посебно уколико се има у виду велики број предмета са једне стране и чињеницу да ће због испуњења услова за старосну пензију двоје судија, суд морати да уложи додатни напор како би остварио своју функцију”, рекао је Шћепановић.

Он је истакао да је у предлогу Закона о буџету за 2021. годину, предложени буџетски износ Уставном суду увећан за само 16.999 еура.

“Наведени опредијељени износ суду је знатно испод одобрених буџетских средстава за последњих пет година и на нивоу је из 2014.године када је суд имао мање 11 запослених и знатно мањи број предмета него сада”, рекао је Шћепановић.

Он је предложио да Одбор за политички систем, правосуђе и управу прихвати захтјев Уставног суда за повећање буџетских средстава за “најнужнијих 43.997 еура, са којима би могли да запосле још шест судских савјетника, што би било значајно имајући у виду укупан број предмета”.

Предсједница Судског савјета Весна Симовић Звицер је казала да овогодишњим предлогом нису задовољни, наводећи да им је прошлогодишњи буџет био нешто више од 29 милиона.

“Ове године је умањен за милион и 844 хиљаде. Сматрамо да су нам та средства неопходна да би могли реализовати обавезе које су пред Судским савјетом, али и пред државом Црном Гором”, казала је она.

Она је истакла да су за набавку информатичке опреме за Дата центар и судове тражили 450.000 еура а добијено је око 50.000, док су за израду и одржавање софтвера које им је пренијело Министарство правде, тражили су 450.000, а добили 200.000. За комуникацијске услуге, које укључују поштанске услуге без којих судови не могу да раде, су, како је казала, тражили 655.000, а одобрено им је 520.000 еура.

Предсједник комисије за питање буџета, Хасан Лукач, казао је да је Тужилачки савјет у марту МФ захтијевало додјелу буџетских средстава и да је утврђени лимит потрошње нешто више од девет милиона еура, док само лимит издатака за зараде износи преко седам милиона еура.

Истакао је је било врло тешко уклопити се у задати лимит, а истовремено испоштовати дефинисане активности тужилачке организације.

“Поређења ради, одобрени буџет за 2020.годину износио је 9.649.000 еура. А након ребаланса смањен је за 200.000 еура, док је наш првобитни захтјев за буџетским средствима за 2021.годину износио 12,6 милиона еура”.

Он је казао да су у склопу тражених 12, 6 милиона еура тражили и 600.000 еура за рјешавање стамбених потреба државних тужилаца и намјештеника, али да тај предлог није прихваћен.

Државни секретар у Министарству унутрашњих послова Зоран Миљанић рекао је да је овогодишњим предлогом буџета за МУП опредијељено 95, 3 милиона еура.

Он је казао да морају бити задовољни овим средствима, с обзиром на кризу због пандемије ковида и ситуацију у држави и друштву.

Из опредијељеног буџета, како је рекао, морају завршити све започете пројекте, међу којима су два гранична прелаза Ранче и Враћеновићи која ће бити отворена у овој години.

Министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић казала је да су генерално задовољни предлогом буџета од 10, 6 милиона еура који им је опредијељен.

“Трудићемо се домаћинским трошењем средстава да нам ова цифра буде довољна. Поносна сам на то што смо већ употријебили технологије отвореног кода и изградили четири платформе које су нас коштале нула еура”, казала је Срзентић.

Државни секретар у Министарству финансија и социјалног старања Јанко Одовић казао је да је планирани буџет у износу од 2,4 милијарде еура, а издаци на нешто више од двије милијарде еура.

“Ово је још увијек година кризе и све своје активности и потрошњу морамо свести на оно што је засита нужно, да би били сервис грађана који су нас овдје и поставили”, казао је Одовић.

Посланик Драгутин Паповић (ДПС) је казао да Одовић није говорио о ономе што је тема одбора, већ је вршио самопромоцију укупног буџета.

“Ова прича је беспредметна. Буџет је предложен 31.марта. Према члану 110 Устава став 1 каже се да Влади престаје мандат ако не предложи буџет до 31.марта. Овај буџет је Влада предложила Скупштини са даном закашњења. Према томе, мислим да ова Влада којој је престао мандат, нема право да образлаже овај буџет…”, рекао је Паповић.

Посланица СНП-а Милосава Пауновић је питала представнике судства и тужилаштва на који начин ће се ријешити питање дојеле станова:

“Да ли мислите да се јавност, транспарентност и независност судства обезбјеђују на тај начин, да поједини привилеговани судије, тужиоци или било ко добије станове који коштају 100. 000 за 20. 000 еура и шта мислите тим поводом да предузмете?”.

Предсједница Судског савјета Весна Симовић Звицер је одговорила да Судски савјет није давао те станове, нити су тражили средства за њих :

“Нити нас је ко питао, нити је ко тражио наше мишљење. То је радила Владина комисија по уредби, која је врло проблематична. Свој став сам изнијела, мислим да је то недопустиво у систему подјеле власти, да било ко други рјешава стамбена питања судијама лише Судског савјета. Да ли ће се вршити повраћај или неће, тиме ће се бавити нова комисија. Ми ту немамо никакве надлежности”, казала је Симовић Звицер.

(Вијести)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest