Сто најбогатијих Американаца изгубило више од 660 милијарди долара

Степен ових добитака је драстично варирао чак и пре пандемије

Фото: youtube/printscreen

Када су тржишта потонула и 22 милиона Американаца изгубило посао у првим данима пандемије, Конгрес и Федералне резерве су кренуле у акцију да стабилизују уздрману економију. Након трилиона долара у готовини за помоћ онима који су погођени пандемијом и јефтиних кредита које спонзорише савезна влада, америчка домаћинства имају рекордну уштеду. Ипак, највише су профитирали они којима је помоћ најмање потребна – ултрабогати, пише Блоомберг Адриа.

Веома различит састав нето имовине међу америчким грађанима је одговоран за ове „искривљене добитке“. Акције и заједнички фондови су чинили више од трећине имовине најбогатијих Американаца на почетку пандемије. То је значило да је првих један одсто најбогатијих уживало значајну зараду док су акције расле због подстицаја и ентузијазма инвеститора. Они који нису посједовали акције нису ништа зарадили.

Берзаманија је такође повећала вриједност приватних компанија. То је створило неочекиване приходе, који су опет углавном отишли ​​богатима, пише Блоомберг Адриа. Они са друге половине спектра богатства, чија је највећа имовина обично њихов дом, нису имали исту прилику да ојачају своје финансије, а сада ће вјероватно бити додатно осиромашени врло извјесном рецесијом.

Све економске групе у Америци постале су богатије од кризе 2008. године. 

Добра вијест је да су од финансијске кризе 2008. године све економске групе у Америци постале богатије. Степен ових добитака је драстично варирао чак и пре пандемије. Међутим, владин одговор на пандемију повећао је стопу акумулације богатства за најбогатије, при чему је нето вриједност једног највећег процента порасла за трећину у двије године након што је пандемија почела, према платформи неједнакости у реалном времену, коју су креирали економисти. на Универзитету Калифорније, Беркли. Богатство најбогатијих 0,01 одсто и 0,001 одсто порасло је још више, за више од 36 одсто.

Подаци ФЕД-а су показали да је прошле године, први пут у најмање три деценије, америчка средња класа посједовала мање богатства од једног процента најбогатијих на свијету.

За скоро осам година колико је Блоомберг Биллионаирес Индек пратио 100 најбогатијих људи у Америци, њихова заједничка имовина порасла је за више од трилиона долара. Више од половине те вредности посједује десет најбогатијих људи: Џеф Безос, Илон Маск и још осам чији су примарни извори богатства експлодирали током пандемије, пише Блумберг Адриа.

Сада технолошке акције падају и са собом носе богатство мегамилијардера.

Од новембра прошле године 100 најбогатијих Американаца изгубило је чак 622 милијарде долара, што је највећи губитак у историји овог Блумберговог индекса. Највише су изгубили Џеф Безос (46,2 милијарде долара) и Илон Маск (22 милијарде долара). 

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest