Директор Управе прихода и царина (УПЦ) Раде Милошевић поднио је Специјалном државном тужилаштву (СДТ) кривичну пријаву против НЛБ банке и више НН лица из управе те кредитне институције због сумње да су створили криминалну организацију која је од 2011. до 2019. утајом пореза оштетила државни буџет за најмање 800.000 еура.
НЛБ се сумњичи да је девет година обрачунавала и исплаћивала запосленима плате примјењујући обрачунску вриједност коефицијента од 68 еура умјесто 90 еура колико је законом предвиђено, чиме је избјегла плаћање пореза, доприноса и приреза.
„Пријављени су постали припадници криминалне организације коју је организовало НН лице и имали су за циљ вршење кривичних дјела ради стицања незаконите добити банци, а на штету буџета државе и Главног града, за шта се може изрећи казна затвора од четири године или тежа“, наводи се у кривичној пријави у коју је Побједа имала увид.
Лош обрачун
Због обрачунавања мањег коефицијента, дио запослених је 2019. тужио банку након чега је суд утврдио да им је причињена штета од 1,9 милиона еура, односно да су држава и град ускраћени 800.000 еура даџбина које би банка платила да је правилно обрачунавала плате.
„Примјеном мање обрачунске вриједности коефицијента,НЛБ банка јесамо у случајевима запослених коју су покренули судске поступке ради накнаде штете избјегла плаћање пореза, доприноса и приреза у износу од преко 800.000 еура. Пријављени су и у случајевима осталих запослених, који нијесу покренули судске поступке, избјегли плаћање пореза, доприноса и приреза у износу који ће се утврдити вјештачењем“, истиче се у пријави.
УПЦ је, како се додаје, у марту ове године извршила инспекцијски надзор пословања банке током којег је утврђено да због погрешно обрачунате бруто основице није тачно вршен обрачун пореза и доприноса на исплаћена лична примања од 1. јануара 2011. до 31. марта 2019.
„Банци је указано да отклони неправилности настале приликом обрачуна зарада код свих запослених и да је у обавези да за запослене који нијесу покренули судске поступке изврши исправку обрачуна бруто основице, као и да на утврђену разлику обрачуна и уплати порез“, наводи се у пријави и додаје да банка није оспорила да је погрешно обрачунавала зараде, али је приговорила да није надлежност УПЦ да то тумачи.
Одбацују оптужбе
Из НЛБ банке јуче су казали да оштро одбацују оптужбе да су починили било какво кривично дјело, те да је Милошевићева одлука да поднесе кривичну пријаву нечувена и неутемељена.
„Посебно забрињава чињеница да се подношење кривичне пријаве дешава у току активног поступка са истом темом, у коме је банка добила рјешење без утврђеног било каквог износа и за чије је одлагање извршења добила сагласност УПЦ, до рјешавања другостепеног органа по жалби коју смо поднијели, а по којој још није донешена одлука – истакли су из НЛБ и позвали надлежне да размотре поступање УПЦ.
Они су навели да је болна оклоност да се дио запослених одлучио да тужи НЛБ за обрачун зарада усљед другачије интерпретације захтјева измијењене регулативе и без обзира на чињеницу да су добијали зараде које су уговорили и које су биле знатно изнад просјека.
„Став банке је био да регулатива из 2011. предвиђа минимум заштите запослених у дијелу минималне зараде, не захтјевајући експлицитну примјену новог начина обрачуна зарада, што је на жалост оставило правни простор за тужбе запослених“, додали су из банке, указујући да су годинама на бијелој листи пореских обвезника.
„Посљедња ажурирана бијела листа од 250 пореских обевезника објављена почетком јуна ове године и на њој НЛБ заузима узорно пето мјесто, као један од најуреднијих пореских обавезника. Наведено, између осталог, значи да код тих обвезника приликом спровођења поступака инспекцијског надзора, нису утврђене битне неправилности које би указивале на било који облик пословања које није усклађено са прописима из овог подручја“, закључили су из банке.
Извор: Побједа