ШУМУ ПОСЈЕКЛИ, ГРАЂУ ПРЕПРОДАЛИ

Мјештани блокирају превоз дрвета у Калудри
Мјештани беранске Мјесне заједнице Калудра упозорили су Управу за шуме, односно Подручну јединицу Беране да заустави отпрему обле грађе са подручја калударско-дапсићких шума, која је, како тврде, преко налога дијељена активистима и гласачима Демократске партије социјалиста током предизборне кампање, односно непосредно пред изборе.

foto: Tufik Softić

Они кажу да су тако куповани гласови за ту странку, и да је на тај начин злупотребљавана државна имовина која је власништво свих грађана Црне Горе.

“Ви добро знате да нико од људи који су добили налоге није ништа градио са том грађом, него је исте уновчио локалној шумској мафији којој и многи службеници Управе на чијем сте ви челу припадају“, написалу су они у писму директору Управе за шуме ПЈ Беране Живку Томовићу.

Они су најавили да ће поднијети кривичне пријаве против директора и дозначара, „који су непосредно пред сјечу вршили дознаку”: “А знате да по правилу о дознаци то не може тако“.

”Исто тако вас упозоравамо да уколико буду ваши отпремачи отпремали и вршили транспорт нерегистрованим камионима, ми ћемо блокирати пут кроз село Калудра и спријечити отуђивање дрштвене имовине у којој учествују и ваши радници“, пише у допису који је у Управи за шуме заведен 23. октобра.

Захтјев је потписао предсједник Савјета МЗ Калудра Милић Ралевић, који је раније поднио кривичне пријаве против највећег концесионара шума у Беранама, предузећа “Никола“, под сумњом да се баве нелегалним пословима у шумарству и да су у посједу лажног чекића за дознаке.

Ни сада, као ни тада, у тој мјесној заједници нису добили никакав одговор од надлежних државних институција.

Саговорници “Радија Беране” који су жељели да остану анонимни испричали су да су активистима ДПС-а непосредно пред изборе у главном штабу те парије у Беранама додјељиване концесије на шуме.

“Да буде јасније, ријеч је о ‘обичним’ грађанима, не привредницима који нешто раде. Они су те концесије одмах препродавали главном концесионару и на том послу добро зарађивали. Тако су наплаћивали и уновчали свој партијски ангажман за вријеме избора“, тврде они.

У црногорском шумарском бизнису, како кажу, нема ризика. Уложиш двадесет-тридесет еура добијеш преко сто, чиме је отворен простор за подмићивање и корупцију до невиђених размјера.

Саговорник “Радија Беране” тврди да то није ништа ново и да се то радило пред сваке изборе у Беранама и другим сјеверним градовима, али да је сада пропримило велике размјере и да се шума сјече ужурбано прије примопредаје власти.

“То је стара прича. ДПС је одувијек, осим својим повлашћеним концесионарима и тајкунима, пред изборе концесије додјељивао и обичним грађанима са ташнама и машнама, који шуму нису ни видјели, већ су је одмах препродавали“, кажу они.

Зато дрвопрерађивачи са подручја Берана и других градова на сјеверу сада и апелују да се уведе мораторијум до именовања новог министра пољопривреде и новог директора Управе за шуме, који би морали хитно да се позабаве овим на шта они указују. То све ако се жели, кажу, да остане једно дрво у шумама прије примопредаје власти.

Мјештани и многи дрвопрерађивачи са сјевера који годинама не раде јер немају сировину, непосредно послије избора су блокирали путеве и забрањивали одвоз шумске грађе. Такав случај је био у Плаву и Мурину, као и у беранском селу Калудра.

Мјештанима Калудре директну подршку је дао и предсједник Скупштине општине Беране Новица Обрадовић (Демократе), који је указао на сумње у незаконито пословање приватног предузећа „Никола“, које је главни концесионар шума на територији те општине.

Претовар трупаца обавља се на Чакору и другим прелазима
Приватни дрвопрерађивачи и грађани са подручја Берана, Андријевице и Плава затражили су недавно да се хитно уведе мораторијум на сјечу шума до формирања нове Владе, јер је, како кажу, уочено да добро познати тајкуни користе вријеме да убрзано посијеку што више шуме, знајући да ће ускоро изгубити те дводеценијеке привилегије.

Приватни дрвопрерађивачи са сјевера објашњавају да је рачуница јасна. Повлашћеним концесионарима, у овом случају и обичним грађанима, чамове шуме се додјељују за 12 до 15 еура по кубику. На сјечу и вучу потрошиће још толико. Цијена кубика необрађених трупаца на Косову, у Албанији и Србији је 110 еура.

“Претовар сирових трупаца врши се на Чакору и другим граничним подручјима према Косову, или се извози обрађена даска“, причају берански приватници.

Туфик Софтић

Radio Berane

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest