Супервјештачење: Ивана Шоћ преминула због пропуста у лијечењу

Ивана Шоћ
Цетињанка Ивана Шоћ преминула је од угушења – отказивања плућа изазваног компликованом инфекцијом вируса свињског грипа Х1Н1, показало је супервјештачење које потписује Комисија за факултетска вјештачења и мишљења Медицинског факултета у Љубљани, пише Побједа.

Због оптужби за несавјесно лијечење покојне Иване Шоћ у подгоричком Вишем суду се води кривични поступак против љекара Драгана Обрадовића, Бранкице Дупановић и Богданке Андрић.

У случају смрти Шоћ вјештачења су радили загребачки и београдски вјештаци али како су њихови налази били у супротности Виши суд је наложио супервјештачење.

“Непосредни узрок смрти Иване Шоћ је кардиореспираторно отказивање код инфекције са вирусом инфлуенце А (Хл/Н1)”, закључили су професори доктори више различитих струка (Митја Кошник са Катедре за интерну медицину, Јанез Томажић са Катедре за инфективне болести и епидемиологију, неуролог Фајко Бајровић, психијатар Петер Прегељ, Марјета Кладник са Института за судску медицину и радиолог Катарина Шурлан Поповић).

Они наводе да су се тешки оток плућа и алвеоларна крварења развила усљед оштећења ендотелија плућних капилара код вирусне инфекције док су се акутна упала плућа и бронхија (бронхопнеумонија) највјероватније развиле као последица бактеријске суперинфекције.

Патолошке промјене у плућима водиле су у повећано оптерећење десног срца и лошију оксигенизацију ткива, са посјледицом проширења десног срца и почетним хипоксичким оштећењем миокарда.

Словеначки вјештаци у налазу наводе да је клиничко одвијање болести код пацијенткиње Шоћ било до неке мјере некарактеристично за грип.

Они су подсјетили да је Шоћ све вријеме праћења лабораторијских налаза имала нормалан ЦРП а на пријему нормалну концентрацију леукоцита. Такође, рендгенска слика плућа на пријему и неколико дана прије отпуштања била је у границама нормале.

лпак, пацијенткиња Шоћ је имала високу температуру и респираторне проблеме (диспнеја, кашаљ, запушен нос) као и налазе (анализа артеријских крвних гасова), који су указивали на захваћеност плућа и затајено дисање (респираторну инсуфицијенцију).

Како је код Шоћ на пријему предњачила симптоматика централног нервног система љекари нијесу препознали респираторни дистрес, повезан са плућима и лијечили га са кисеоником уз биљежење фреквенције дисања, континуирано мјерење сатурације крви са кисеоником, контролне анализе артеријских крвних гасова и испитивања плућне функције.

Лјекари су се концентрисали на неконтролисане покрете и тражили разлог за то у евентуалној болести централног нервног система. Када је неуролошки налаз био нормалан, они су разлоге за неконтролисане покрете тражили у психичком узроку.

Словеначки доктори наводе да би у случају да су оптужени љекари поставили дијагнозу грипа код Шоћ на пријему у болницу за лијечење антивирусним лијеком „оселтамивир“ – било касно.

Они су појаснили да су ефекти овог лијека најефектнији ако се прими у периоду од 36 сати од почетка симптома а чињеница је да је Шоћ била болесна два дана прије доласка у болницу.

“На прогнозу болести је утицало непрепознавање погођености плућа. Пошто нијесу препознали хипоксемију (смањен кисеоник у крви), нијесу је лијечили са кисеоником, нијесу пратили стање плућа и без контроле стања плућа отпустили је из болнице “, наводи се у налазу словеначких вјештака.

Они су констатовали да упркос томе што је Шоћ имала тешко дисање прије отпуштања, љекари нијесу контролисали анализу артеријских крвних гасова, нијесу урадили налаз плућне функције, нијесу измјерили фреквенцију дисања и нијесу контролисали основна лабораторијска испитивања.

На крају су истакли да нормална рендгенска слика и авскулаторни налаз плућа код грипа нијесу поуздан критеријум за одсутност погођености плућа.

“Показало се, да се код болеснице развио Акутни респираторни дистресни синдром, (АРДС) код којег је неопходна хоспитализација на интензивном одјељењу за интубацију и механичко дисање. Упркос томе смртност код АРДС-а је 35 до 50 одсто”, закључили су словеначки вјештаци.

Супервјештачење потврдило је став загребачких љекара и оповргло мишљење београдских колега које су устврдиле да је смрт пацијенткиње Шоћ наступила природним путем усљед погоршања функције плућа.

Београдски стручњаци су ангажовани да се изјасне о узроку смрти Шоћ, току и праћењу њеног здравственог стања и лијечења, након што је Апелациони суд оцијенио да је налаз вјештака из Загреба субјективан, контрадикторан и супротан правилима струке.

Подсјетимо, Апелациони суд Црне Горе је у јулу 2019. године укинуо пресуду којом је љекар Драган Обрадовић осуђен на годину затвора, док су његове колегинице Бранкица Дупановић и Богданка Андрић ослобођене оптужбе за несавјесно лијечење пацијенткиње Шоћ.

Првостепену пресуду је, у новембру 2018, изрекла суткиња Вишег суда у Подгорици Весна Моштрокол.

Ивана Шоћ лијечена је на Инфективној клиници од 12. до 18. фебруара 2011, када је отпуштена у веома тешком стању, да би након мање од 24 сата преминула на Цетињу.

Извор: Побједа

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest