Свечано отварање дионице ауто-пута 13. јула

Кашњење од три године славе са 20.000 еура
Дионица ауто-пута биће отворена са три године, два мјесеца и три дана кашњења, уз прекорачење трошкова од 100 милиона еура

Монтепут је јуче објавио јавну набавку за организовање свечаности поводом отварања ауто-пута Бар-Бољаре, која ће бити одржана 13. јула на Пелевом Бријегу. Процијењена вриједност јавне набавке, односно трошкова ове свечаности је 19.990 еура.

Уколико ова дионица ауто-пута од 41 километра заиста буде отворена на Дан државности, њена изградња је трајала седам година, два мјесеца и три дана. Према уговору о изградњи требало је да буде завршена 10. маја 2019. године, па ће свечано отварање каснити три године, два мјесеца и три дана. Осим кашњења прекорачена је и цијена изградње за око сто милиона, приликом уговарања изградње заборављена је једна цијела петља, електро и водоводна мрежа, неколико приступних путева,…

Брајовић гарантовао

Када су званично почели радови на највећем црногорском инфраструктурном пројекту, 11. маја 2015. године, тадашњи министар саобраћаја Иван Брајовић, дао је гаранције да ће бити завршен за четири године. Ни он ни било ко други није одговарао због оволиког кашњења и прекорачења цијена, а преговори са главним извођачем кинеским ЦРБЦ око коначне цијене и могуће кривице за кашњење, према ранијим најавама, почеће тек након окончања радова.

”Данашњи датум је врло важан јер нема дилеме кад радови треба да буду завршени. Ауто-путем ћете 10. маја 2019. доћи на прославу завршетка изградње прве дионице. Данашњи датум ући ће у историју Црне Горе, попут неких других мајских дана, јер означава почетак изградње првих километара ауто-пута. Он ће означити прекретницу у нашем економском развоју и промишљању о даљим правцима развоја”, поручио је тада Брајовић.

Ова дионица неће бити у потпуности функционална ни након свечаног отварања, јер тек треба да почне реконструкција и проширење пута од Матешева до Колашина, а недостају и приступни путеви од Лијеве Ријеке и Веруше до њихове петље и улаза на ауто-пут. Дионица још нема ни име, а једини пристигли предлог је од Општине Колашин – да се назове по принцези Ксенији Петровић – Нјегош, која се сматра првом женом возачем у Црној Гори.

Губитак од кашњења 95 милиона
Прије почетка изградње пројектовано је да ће укупна путарина и други комерцијални приходи од ове дионице ауто-пута износити годишње 31,3 милиона еура. То значи да је за овај период кашњења направљена штета држави од 95 милиона еура изгубљених прихода.

Према уговору о кредити са кинеском Ексим банком, отплата је требало да почне у јулу 2021. године, што би било двије године након завршетка ауто-пута – колико и износи рок за пријаву могућих техничких недостатака. Међутим Црна Гора је у јулу прошле и у јануару ове године већ платила двије рате од по око 29 милиона еура а да се није знало ни када ће дионица бити завршена. Трећа рата на наплату долази 21. јула. Отплата кредита завршава се 2035. године. Цијена путарине износиће од 1,5 еура за мотоцикле, 3,5 еура за аутомобиле, до 17 еура за највеће камионе.

Наставак кад се смањи јавни дуг?
Раније је било планирано да након завршетка ове одмах почне изградња друге дионице од Матешева до Андријевице дугачке 23 километра. Према процјени из 2019. године њена изградња би коштала 273 милиона еура. Због раста цијена грађевинског материјала нова процјена је да би она сада могла коштати и 400 милиона еура. Донедавни министар капиталних инвестиција Младен Бојанић је крајем прошле године казао да би од европских партнера могли очекивати грант у вриједности 40 одсто трошкова, што би износило 160 милиона еура.

У новембру прошле године, тадашњи премијер Здравко Кривокапић је казао да се завршава израда пројекта за наредне дионице ауто-пута.

”Чим пројекат буде готов, кренућемо у преиспитивање кредитног аранжмана и очекујемо да ће септембар 2022. бити наставак тог дијела од Матешева до Андријевице”, рекао је тада Кривокапић образлажући програм капиталних инвестиција “Црна Гора одмах”.

Из Међународног монетарног фонда (ММФ) је 2019. године изражавана забринутост због високог јавног дуга Црне Горе и препоручује да се градња ауто-пута не наставља док се јавни дуг не смањи на 60 одсто БДП-а. Јавни дуг је са депозитима на крају прошле године износио 75 одсто БДП-а.

Други проблем за могући наставак градње је раст цијена грађевинских материјала за 50 до 100 одсто у односу на период од прије годину.

Шта се све тражи за свечаност
Огласом се тражи један понуђач који ће обезбиједити све што се тражи. Понуде за ову јавни набавку, односно за организовање свечаности предају се до 9 часова 11. јула, а рок за доношење одлуке о избору понуђача је 12. јула у 15 часова.

Техничким спецификацијама се од понуђача тражи монтажа и демонтажа сценографије, која треба да има и 3Д дизајн, као и техничке опреме. Како је наведено под техничком опремом се тражи: озвучење – ЈБЛ сyстем, Делаy аудио систем, дигитална миксета, дистрибуција за медије, микрофони (бубица/бежични). Од опреме за видео продукцију се тражи: ЛЕД WАЛЛ, 3,9ппи аппроx 22м2, видео миxер, видео процесор, монтажа и демонтажа, димензије према сценографији, двије камаре за уживо пренос на ЛЕД зиду, док расвјета треба да има – ЛЕД парс ЦОБ-wхите лигхтс wитх стандс, ЛЕД ПАР, ЛЕД WАСХ, ЛЕД БЕАМС.

Понуђач треба да обезбиједи и 70 барских столова пречника 80 центиметара, двије станице са по два бара са водом, платформу за бину од 12 са четири метра и сигурносну ограду. Тражи се и да понуди креативан сценарио, продукцију и режију догађаја.

Од људства се тражи да понуђач обезбиједи једног модератора, два фотографа, осам хостеса, извођача музичког програма и хор.

Ђукановић и ЦРБЦ не помињу кривца
Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић, који је био премијер у периоду договарања и уговарања изградње ове дионице ауто-пута, прије два дана је разговарао са са делегацијом ЦРБЦ-ја коју је предводио генерални директор за Централну и Источну Европу Јанг Донг.

”Заједнички је констатовано да су пропуштене прилике да се на вријеме обезбиједи наставак радова на изградњи преостале двије дионице до Бољара, због чега ће неминовно доћи до дисконтинуитета у извођењу радова”, наведено је у саопштењу.

Према саопштењу, обје стране су изразиле задовољство што је дионица завршена, али нису поменути проблеми због кашњења и раста трошкова, као ни одговорност због њиховог настанка.

ЦРБЦ је крајем прошле године са Владом Србије потписао уговор о изградњи дионице ауто-пута од Пожеге до Дуге Пољане у близини границе са Црном Гором, од 75 километара, са роком завршетка од четири године и цијеном од милијарду и по еура.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest