Шведска и анти-ковид модел: „Пружа одређене поуке“


Међутим, пораст броја заражених у Шведској данас је један од најнижих у Европи, у ситуацији када се велики дио Старог континента поново суочава са изразитијим ширењем заразе.


Док су у већини европских земаља од почетка пандемије на снази биле врло рестриктивне мјере, Шведска је примјењивала контроверзни, знатно блажи приступ.

Тамошње становништво било је суочено са малим бројем ограничења у свакодневном животу.

Стопа смртности у односу на број становника у Шведској је усљед тога током пролећа била знатно виша него у другим нордијским земљама, нарочито због продора коронавируса у домове за старе, а за истрагу о томе задужена је специјална владина комисија, преноси Б92.

Међутим, пораст броја заражених у Шведској данас је један од најнижих у Европи, у ситуацији када се велики дио Старог континента поново суочава са изразитијим ширењем заразе.

Конкретно, број нових случајева ковида 19 на 100.000 становника у Шведској је у протекле двије седмице износио 30,3, док је у Шпанији он био 292,2, а слиједе Француска (172,1), Данска (69,2) и Велика Британија (61,8).

Ипак, како наводи АП, и даље није јасно да ли шведски модел борбе против пандемије функционише, а главни шведски епидемиолог Андерс Тегнел понавља да је још рано за закључке, будући да се европске земље налазе у различитим фазама пандемије.

И поред тога, представница регионалне канцеларије Свјетске здравствене организације за Европу Кетрин Смолвуд сматра да Шведској ваља признати да је за сада избјегла нови пораст броја случајева какав је забиљежен у неким земљама западне Европе.

„Мислим да то пружа одређене поуке“, каже Смолвудова.

Тегнел не искључује могућност да Шведску погоди други талас ковида 19, нарочито због повратка дјеце средњошколског узраста у школске клупе, и истиче да надлежни треба да буду опрезни и реагују на први знак ширења заразе како би предузели мјере за спречавање њене ескалације.

Како наводи АП, шведски стручњаци сматрају да ће се, умјесто свеобухватног новог удара пандемије, у тој земљи појављивати локална жаришта против којих се ваља борити циљаним мјерама.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest