Томановић РАЗРИЈЕШЕН функције: Није више директор барске болнице

Директор Опште болнице Бар Драгослав Томановић од понедјељка неће обављати ту функцију јер га је јуче са те функције разријешила министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић

Драгослав Томановић

Директор Опште болнице Бар Драгослав Томановић од понедјељка неће обављати ту функцију јер га је јуче са те функције разријешила министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић, сазнају “Вијести”.

Комисија Министарства здравља контролисала је почетком овог мјесеца ту, као и још неке здравствене установе у Црној Гори и том приликом утврдила бројне неправилности приликом запошљавања. Због тога би већ наредне седмице могли да буду смијењени још неки челници здравствеих установа. Контролори су наводно утврдили да је менаџмент барске болнице кршио забрану запошљавања у периоду од расписивања до дана одржавања парламентарних избора.

Чланови комисије тврде да у овој здравственој установи, која је ковид центар за југ државе, не постоје одлуке о запошљавању за осам особа, нити се у уговорима закљученим у овом периоду наводи да су радна мјеста утврђена систематизацијом.

Такође, одлуке и уговори нису достављени Агенцији за спречавање корупције у предвиђеном року од три дана, како налаже Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања.

Контролори су утврдили да донације у овој болници нису реализоване у складу са важећим упутствима и да Министарству здравља нису поднијети извјештаји о употреби и намјени финансијских средстава, како је прописано.

Комисија Министарства здравља боравила је крајем фебруара и у пљеваљској Општој болници, гдје је утврдила да је менаџмент те установе “неефиксан, потпуно индолентан, незаинтересован и не познаје основне вјештине управљања здравственом установом”.

Све то је резултирало бројним незаконитостима у материјално-финансијском пословању, док је неспровођење интерне контроле квалитета стручног рада, уз остале наведене свјесне и несвјесне пропусте, довело до драстичног и недопустивог срозавања квалитета рада, испод минимума сваког стандарда законитог и рационалног пословања”, наводи се у извјештају трочлане комисије у који су “Вијести” имале увид.

Контролори наводе и да је пљеваљска болница грубо прекршила Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања. То је констатовала и Агенција за спречавање корупције, која је утврдила да је ова установа на несистематизована радна мјеста у току изборне кампање запослила три радника на обезбјеђењу, два спроводника пацијената и два радника на прању веша.

Од сада Вас омиљени портал Волим Подгорицу и на андроид апликацији. Инсталирајте одмах и уживајте у лакоћи информисања.

Ни пљеваљска болница, као ни барска, није Министарству достављала мјесечне и годишње извјештаје о употреби и намјени финансијски средстава као прималац донације.

Комисија је констатовала и да област заштите на раду у пљеваљској болници није регулисана у складу са Законом о заштити здравља на раду, да не постоје неопходна акта, као и да су стручни налази истекли.

Како није урађен Акт о процјени ризика, нијесу идентификована радна мјеста са посебним условима рада, односно радна мјеста са повећаним ризиком за запослене у Општој болници Пљевља”, тврде контролори.

Бивши директор пљеваљске болнице Ердуан Лаловић разријешен је 18. марта те функције, дан након сачињавања овог извјештаја, док је на његово мјесто постављен Саша Грбовић.

Министарство је, осим општих болница, контролисало у претходном периоду и поједине домове здравља, гдје су такође утврђене неправилности.

Тако су контролори у Дому здравља Никшић констатовали крајем прошлог мјесеца да је менаџмент неефикасан, неорганизован, успорен и не располаже основним подацима од значаја за управљање здравственом установом, што је наводно довело до бројних незаконитости у материјално-финансијском пословању.

И та установа кршила је забрану запошљавања, што је констатовала и Агенција за спречавање корупције. Наводно, члановима Комисије је приликом интерне контроле саопштено да је у никшићком Дому здравља запослено 295 особа, док је на списку од 31. јануара ове године 291 запослени.

Контролори су бројне неправилности утврдили и у барском Дому здравља, гдје је у периоду од расписивања избора до 30. августа прошле године запослено 10 особа. Према информацијама “Вијести”, комисија је, између осталог, утврдила да не постоје одлуке о запошљавању, у спорним уговорима о раду не наводи се да су радна мјеста утврђена систематизацијом, као и да је једном здравственом раднику 24. августа прошле године трансформисан уговор са одређеног на неодређено вријеме, упркос чињеници да је истекао 30. јуна.

Комисија Министарства утврдила је да су и накнаде штете за неискоришћене годишње одморе исплаћиване супротно закону, а уочене су и неправилности када је у питању коришћење прековремених сати.

Контролори тврде и да област заштите на раду није регулисана у складу са прописима, као и да није поштован ни Закон о управљању медицинским отпадом. Приликом контроле Дома здравља Бар утврђено је да су грађевински радови у ранијем периоду спроведени на психијатрији, у ординацији педијатрије, правној служби, приликом отварања амбуланте у Печурици.

Међутим, претходни менаџмент те здравствене установа наводно није оставио и доказе о томе, односно уговоре, па се не зна које фирме су изводиле грађевинске радове и за колико новца.

Роловић нови директор болнице?

Још није познато ко ће од понедјељка бити директор Опште болнице Бар умјесто Томановића, али незванични извори “Вијести” тврде да је тренутно најозбиљнији кандидат за ту функцију гинеколог Милан Роловић.

Као могући кандидати раније су се помињали интерниста Драгана Кастратовић, хирург Игор Каришик и ендокринолог Валентина Калинић.

(Вијести)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest