Три опције пред Ђукановићем након договора већине у парламенту

Ђукановић се није оглашавао око мандата за састав Владе, након што је обавијештен да Лекић има подршку скупштинске већине. Он има могућност да предложи и неког другог, не кршећи тиме Устав, сматрају правници


Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић синоћ се није оглашавао око мандата за састав Владе, након што је обавијештен да посланик и лидер Демоса Миодраг Лекић има подршку скупштинске већине да формира нову извршну власт.

Foto: Pogled

Ђукановића је о томе обавијестио лидер Нове српске демократије Андрија Мандић, у писму које му је упутио непосредно након што је поставгустовска већина постигла сагласност за Лекића и “пакет акција” у његовој влади – што је био захтјев ГП УРА од почетка преговора.

”Вијестима “ је речено да се Ђукановић, који је иначе јуче био у Великој Британији на сахрани Краљице Елизабете, неће журити. У Уставу Црне Горе пише да предсједник предлаже мандатара 30 дана од конституисања Скупштине, у овом случају смјене Владе Дритана Абазовића – 19. августа.

Саговорници “Вијести” рекли су да он има три опције, које нису незаконите, а ни неуставне.

Прва је, како је рекао један “угледни правник”, да донесе одлуку коју ће завести под јучерашњим датумом и да је данас објави и прослиједи Скупштини.

Друга је да не предложи мандатара јер га нико није увјерио да има 41 потпис, а трећа – да умјесто Лекића предложи неког трећег чије име достави највећи посланички клуб који је био на консултацијама – његова Демократска партија социјалиста.

Foto: Pogled

Лекић је јуче казао да не очекује да ће се Ђукановић упуштати да оспорава оно што су базични принципи демократије.

Ђукановић и његов ДПС не гледају благонаклоно према могућности учешћа Демократског фронта у власти – укључујући и извршну.

Иако предлог да Лекић буде мандатар нису потписали сви посланици коалиција побједница од 30. августа, већ је постигнута усмена сугласност о подршци 41-ог посланика, посланици бивше парламентарне већине су јуче након посљедњег, осмог састанка, саопштили да је према Уставу предсједник државе дужан да мандат повјери Лекићу.

Појаснили су да је такав случај био и са садашњим премијером у техничком мандату Дританом Абазовићем, којему је Ђукановић 3. марта ове године повјерио мандат без достављених потписа. Лидер ГП УРА је међутим претходно био на консултацијама код предсједника, као и његови тадашњи потенцијални коалициони партнери.

Нико из садашње парламентарне већине се међутим није одазвао у петак његовом позиву да се разговара о превазилажењу кризе. Они су га обавијестили јавним саопштењем да су у току разговори парламентарне већине у вези формирања нове владе.

Абазовић се синоћ огласио из САД, гдје је у службеној посјети.

“На почетку преговора смо имали принцип и само желимо да имамо чиста посла. Лекић нашу подршку има, вјерујем да ће бити наклоњен да што се стави на папир се спроводи. Очекујемо од Ђукановића да му да мандат”, рекао је Абазовић, након разговора са специјалним изаслаником САД за Балкан Габријелом Ескобаром у Стејт департменту.

То значи, како је рекао извор Вијести, да УРА, СНП и мањине имају 10 ресора, Демократски фронт четири, а Демократе шест. Одлучујући глас на сједницама Владе имао би премијер.

О ресорима који су ствар коалиционог споразума ће, како је казао, разговарати наредних дана када Лекић добије мандат.

Одлазећа Влада имала је такође 21 ресор. Сем премијера, чинила су је четири потпредсједника који су имали и ресоре, 18 министара и два министра без портфеља.

Мандић је истакао да ће мандатар уложити немале напоре да се дође до коалиционог споразума који ће прецизирати све оно што жели да уради парламентарна већина:

“Да дођемо до програма који је неопходан у овом времену тешког суочавања са свим изазовима који нас чекају у наредним мјесецима. Свакако, и да се договоримо о свему ономе што подразумијева преузимање одговорности за сваку функцију у Влади”.

Посланик и потпредсједник Демократа Драган Краповић рекао је да још немају довољан број потписа за предлог Лекића за мандатара за састав нове владе.

Foto: Pogled

”Још увијек немамо 41 потпис, али имамо јасну, јавну манифестацију и вербалну подршку Лекићу. Ово кажем због чињенице и због ставова које сте чули. Морам да констатујем да они који имају те ставове, преузимају одговорност за евентуални улазак у цајтнот, али и за одлуку Ђукановића у случају да се оглуши на нашу јавну и вербалну манифестацију да постоји 41 посланик који подржава Лекића. Уколико Ђукановић “одлучи нешто друго”, колеге које су заузеле овај став данас, морају преузети одговорност за такав исход догађаја, ми нећемо”, рекао је Краповић.

Он је казао да је суштина да 41 посланик даје условну подршку Лекићу и да предсједник Црне Горе Мило Ђукановић на основу тога треба да му да мандат. “Након давања мандата Лекићу, наставићемо преговоре”.

Фото: Поглед

Миодраг Лекић је казао да је “постигнут велики корак у деблокирању важног сегмента у политичком систему Црне Горе” и да је “легалност политичког система враћена тиме што се отвара перспектива да се конституише Влада на бази изборне воље”.

Истакао је да се никад није самопредлагао и да је био спреман да гласа и за другог кандидата.

“Тако је дошла ситуација да сам се појавио као консензус у том саставу. То нисам могао да одбијем. Свјестан сам да овај статус подразумијева велику част, али и велики терет и жртву”.

Предсједник ГП УРА и премијер у техничком мандату Дритан Абазовић је интервјуу за Атлантски савез у Сједињеним Америчким Државама рекао да не постоји могућност да се утиче на вањску политику Црне Горе, јер је његова партија јасно изразила да ће имати контролни пакет у новој влади и да ће стопроцентно заштитити безбједносни сектор и црногорску вањску политику.

”Нема никаквих забринутости што се тиче нове владе, ако дођемо до ње, да одржимо вањско-политичке циљеве и да одржимо активности унутар земље које су повезане с владавином права, организованим криминалом и корупцијом” оцијенио је Абазовић.

УРА је тражила контролни пакет Владе, односно безбједносни сектор и Министарство вањских послова, како се стратешка политика државе не би мијењала или би се довела у питање борба против организованог криминала. То је Абазовић понављао у више наврата.

”САД остају наши партнери и настављамо заједно у тешким временима да пружамо подршку једни другима,”казао је Абазовић јуче након разговора са Ескобаром.

Foto: Pogled

Он је додао да ако дође до формирања нове владе и уколико УРА буде учествовали у њој, све оно што је добро насљеђе у међународним односима се наставља… “Све што смо се обећали ће се наставити, сва политика која се тиче санкција. Ми смо кредибилан НАТО партнер, не би били овдје да је супротно. Да ли има можда неког скептицизма, има га у нашој земљи, видимо различита мишљења,” истакао је.

“Давањем мандата створила би се основа за консолидацију друштва и ефикасни одговор на кризу”
Мандић је у писму обавијестио Ђукановића “да су разговори парламентарне већине били веома успјешни и да смо у досадашњем раду далеко одмакли у сагласности везано за програм и састав нове Владе, као и у припреми коалиционог уговора којег ћемо закључити непосредно прије њеног избора у парламенту”.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest