У Бјелорусији уз границу са Пољском окупила се велика група миграната, покушаће масовно да уђу у Пољску

Према информацијама независних бјелоруских медија и пољских медија већина избјеглица које су кренуле у марш на пољску границу су Курди који су недавно са легалним визама стигли у Бјелорусију из Ирака, али у групи су и жене и дјеца

Пољски премијер Матеуш Моравјецки сазвао је хитно Кризни штаб ресора безбједности послије вијести да је група од неколико стотина до чак хиљаду избјеглица кренула из пограничја Бјелорусије ка пољској граници и да ће покушати силом да је пређе.

„Врло узнемирујуће информације. У Бјелорусији уз границу са Пољском окупила се велика група миграната. Кренули су према граници Пољске. Покушаће масовно да уђу у Пољску. У групи коју су формирали Бјелоруси преовлађују млади мушкарци. Почео је до сада највећи покушај масовног насилног упада на терен Пољске“, саопштио је на Твитеру портпарол координатора специјалних служби Стањислав Жарин.

Док пољске власти оптужују Бјелорусију и режим њеног предсједника Александра Лукашенка да као оружје у хибридном рату против Пољске и Европске уније злоупотребљава избјеглице и мигранте из Азије и Африке, којима даје туристичке визе, а затим их из Минска превози до границе Пољске, која је и граница ЕУ, бјелоруска Погранична стража окривила је Пољску за ескалацију тензија.

„Равнодушност и нељудски приступ пољских власти натјерао је избеглице на такав очајнички корак“, стоји у саопштењу бјелоруске Граничне страже зашто избјеглице формирају све веће групе, а данас су кренули и у марш на границу близу пољског мјеста Кужњица.

Пољска од љета када је кренуо миграцијски талас на новој рути преко Бјелорусије уз покушај уласка у ЕУ на границама балтичких држава и Пољске не допушта преласке преко зелене границе, избјеглице, такође и жене и дјецу силом тјера натраг у Бјелорусију, а крши и међународне конвенције и не допушта им да поднесу захтјеве за азил.

Пољски премијер Матеуш Моравјецки поручио је да „граница Пољске није само црта на мапи, већ светиња за коју су проливале крв генерације Пољака“.

Пољска полиција и војска довела је на пољско-бјелоруску границу током викенда појачања и сада је на мјесту око 10.000 пољских војника и граничара, јавили су пољски медији.

„Чекамо у пуној готовости. Пратимо ситуацију у Кужњици неколико дана, спремни смо на сваки сценарио. Оштра одбрана границе је наш приоритет“, саопштио је пољски министар унутрашњих послова Маријуш Камињски.

До средине наредне године на граници са Бјелорусијом Пољска ће за 350 милиона еура дићи зид, висок скоро 5 метара, а пољске власти су најавиле да ће тражити да такву одбрану границе са око 200 милиона еура финансира Европска унија.

Док балтичке земље које су такође због миграцијске кризе на својим границама увеле као и Пољска у пограничју ванредно стање одобравају новинарима да уз пропуснице извјештавају са терена, Пољска је забранила улазак свим новинарима, па и државних медија и провладиних, као и хуманитарним организацијама у појас ширине три километра уз границу у коме је на снази ванредно стање.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest