Злоупотребом службеног положаја и несавјесним радом приликом спровођења тендера за електронски надзор државне границе, учињена је проневјера више од милион еура из донације Европске уније
Предмет формиран због незаконитих радњи приликом спровођења тендера МУП-а за електронски надзор државне границе још увијек је у фази извиђаја, а један од осумњичених још није саслушан јер се налази у иностранству и за њим је расписана централна потрага, потврђено је „Дану“ из Основног државног тужилаштва у Подгорици.
У овом предмету осумњичено је десет физичких и једно правно лице, међу којима и власник фирме Телевех Веселинко Мијајловић, који се сумњичи да је извршио кривично дјело злоупотреба службеног положаја путем помагања.
Како је навео државни тужилац и портпарол у Основном државном тужилаштву у Подгорици Вукас Радоњић, у досадашњем току поступка саслушано је девет осумњичених физичких лица, прикупљени су одређени персонални, писани и електронски докази, али још увијек нијесу прикупљени сви расположиви и потребни докази за доношење одлуке. Како истиче, за осумњиченим који борави у иностранству, полиција је по захтјеву државног тужиоца расписала централну потрагу, по којој још увијек није пронађен и лишен слободе.
„У овом тужилаштву је формиран кривични предмет против десет осумњичених физичких и једног правног лица, за продужено кривично дјело злоупотреба службеног положаја, злоупотреба службеног положаја путем помагања, продужено кривично дјело несавјестан рад у служби, злоупотреба положаја у привредном пословању, неовлашћена употреба туђе фирме, продужено кривично дјело давање мита и продужено кривично дјело примање мита, у којем је у току извиђај“, прецизирано је у одговору ОДТ-а на наша питања.
Фаворизовано једно привредно друштво
Како је раније саопштио државни тужилац Вукас Радоњић, основана сумња базирана је на прикупљеном доказном материјалу који указује да су чланови поменуте комисије у периоду од новембра 2017. до краја фебруара наредне године расписали тендер за набавку опрему не уважавајући сугестије, примједбе и потребе сектора пограничне полиције.
„Затим су више пута продужавали рок за подношење понуда на тендеру а последњи пут и измијенили услове на тендеру и на тај начин фаворизовали једно привредно друштво из Србије као најповољнијег понуђача који је једини поднио понуду. Та понуда је оцијењена као исправна, иако је у досадашњем поступку утврђено да није задовољавала услове тендера за понајмање четири критеријума“, казао је тада Радоњић.
Подсјетимо, Мијајловић је ухапшен 21. априла у наставку акције „Граница“.
Криминалистичком обрадом, у сарадњи са Основним државним тужилаштвом из Подгорице, прикупљени су докази који упућују на сумњу да је В.М. утицао на поједине осумњичене да учествују у тендерском поступку Министарства унутрашњих послова за надзор државне границе, за корист његове и других фирми у тендерском поступку – саопштено је тада из Управе полиције.
Мјесец и по дана прије његовог хапшења ухапшени су чланови Тендерске комисије за спровођене јавне набавке опреме за праћење граница Татјана Дробњак, Војин Рондовић и Зоран Милић, чланови Комисије за праћење реализације тог уговора Бојана Лучић, Иван Гломазић, Јурица Живковић и Зоран Ласица. Полицијском истрагом обухваћена је и Вишња Ђуровић.
Подсјетимо, како је саопштено након спроведених хапшења у акцији Граница, злоупотребом службеног положаја и несавјесним радом приликом спровођења тендера за електронски надзор државне границе, учињена је проневјера више од милион еура из донације Европске уније.
Дан