Уљаревић „савјетује“: Ова Влада не заслужује да дочека крај године

Међутим, ми смо свједоци једне необичности у црногорском парламентарном животу која свој одраз има у рововским укопавањима кад је ријеч о гласању за одређена питања

Далиборка Уљаревић
Далиборка Уљаревић

Прошлогодишњи парламентарни избори су донијели демократску смјену лоше власти на изборима, међутим, сада видимо да ни ова власт није добра и не заслужује да дочека крај године по свим квалитативним параметрима, оцијенила је извршна директорица ЦГО Далиборка Уљаревић.

Она је у интервјуу за Дневне казала да је логично да се не чекају деценије као раније него да се демократски принцип смјењивости власти примјењује чешће док не дођемо до неке одговорне и стручне структуре.

”Да ова Влада не заслужује да опстане мисле и грађани и грађанке, па остаје да видимо колико ће то обавезивати посланике и да ли ће јавни интерес ставити изнад партијских надгорњавања” каже Уљаревић.

Она сматра да је политичка ситауција у земљи више него неизвјесна.

Коментаришући предстојеће гласање за иницијативу о изгласавању неповјерења Влади, Уљаревић истиче да када би судили по оном што су јавни изрази незадовољства радом ове Владе, изгласавање неповјерења тој Влади би имало убједљиву већину и у партијама које чине актуелну парламентарну већину, и у онима који су у опозицији.

”Међутим, ми смо свједоци једне необичности у црногорском парламентарном животу која свој одраз има у рововским укопавањима кад је ријеч о гласању за одређена питања. Тако имате приступ одређених посланика или посланичких клубова да не гласају за неку иницијативу само зато што је предлаже нека друга групација, иако су суштински сагласни са њом” оцијенила је Уљаревић за Дневне.

Како је казала, политичке кризе нијесу необичне ни за развијене демократске државе, међутим у тим уређеним системима те политичке кризе најчешће не утичу на свакодневни живот грађана и грађанки, чак и кад нешто дуже трају.

”У Црној Гори свједочимо сложеној и трајућој политичкој кризи, коју уоквирују слабе и најчешће нефункционалне институције, па су посљедице осјетне и врло штетне”, напомиње Уљаревић.

То, како подјећа, потврђују и налази посљедњег ЦГ пулса, заједничке иницијативе ЦГО-а и Дамара, који указују да доминанта већина грађана и грађанки (56.3%) ситуацију у земљи оцјењује врло забрињавајућом, наспрам петине (20.3%) која види неки облик развоја, и седмине (14.4%) која процјењује да је стање стабилно.

”Додатно, врло је опомињући податак и да скоро половина (49.2%) сматра да се Црна Гора креће у погрешном смјеру, док је нешто мало више од трећине (35%) става да је тај правац добар. Све то прати значајна етничка подијељеност у процјени неких кључних питања, бреме које уноси пандемија, изазовна економска ситуација, уз латентно до отворенију тензичну атмосферу”,додаје Уљаревић.

Она сматра да је овакво стање токсично за процес демократизације и европеизације, напомињући и да је неодрживо.

”Вјерујем да ћемо брзо видјети одређене промјене”, каже она.

Уколико Влада падне постоје двије опције – једноставнија и компликованија, сматра Уљаревић.

”Једноставна опција били би избори као природан и најпоштенији начин изласка из политичке кризе. Друга је формирање одређене, временски кратко орочене, мањинске владе која би радила на снижавању нивоа тензија у друштву, стабилизацији прилика и усмјеравању система да функционално сервисно дјелује до сљедећих избора” оцијенила је директорица ЦГО.

У случају, како каже, да ова Влада преживи, наставиће се пролонгирање њеног пада, али и продубљивање политичке и друштвене кризе.

Коментаришући најаву ДФ-а да ће иницирати скраћење мандата Скупштини, Уљаревћ каже да је ова коалиција, као најјачи политички субјект у парламентарној већини, у протеклих годину дана највјероватније највише и изгубила давајући подршку овој Влади.

”Ова посљедња најава ДФ-а само потврђује да и они желе да ускрате подршку Влади, али и да их је затекла иницијатива опозиције и да рачунају да са изборима могу имати мањи ризик”, сматра Уљаревић.

Додаје и да са друге стране, нико не може да подржи повратак корумпираних елемената старог система, што захтијева и доста кадроских прочишћења у опозицији.

Додаје и да су западни партнери били јасни у изразу да је ова Влада подбацила, како у испуњавању реформске агенде тако и генерално у реформским захватима.

”Видимо да неки изражавају и бојазан у дијелу привржености европском путу ове Владе”, истиче она.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest