Вагају да ли да оптуже Вељовића за напад на полицију на Цетињу

Цетињско Основно државно тужилаштво још није окончало поступак против бившег директора Управе полиције Веселина Вељовића, осумњиченог да је 5. септембра у Пријестоници напао полицајце.

Фото: Ин4с

То је “Вијестима” саопштио руководилац ОДТ Цетиње, тужилац Душко Милановић.

”Поступак против осумњиченог В. В. из Подгорице, због извршења кривичног дјела напад на службено лице у вршењу службене дужности, налази се у фази извиђаја и у току је предузимање доказних радњи”, објаснио је тужилац Милановић.

Савјетник за безбједност шефа државе Мила Ђукановића ухапшен је 5. септембра на Цетињу, након што је покушао да пробије полицијски кордон и са противницима устоличења митрополита Јоаникија прође до Цетињског манастира.

”Ви сте колеге Црногорци, скините тај грб, скините униформу и будите с народом”, тим ријечима обратио се Вељовић службеницима Управе полиције, око 04.30 часова тог јутра, покушавајући прво да дестабилизује полицијски састав, а потом се тијелом залетио на полицајце предводећи групу, која је кренула да јуриша на кордон од 40 полицајаца.

Вељовићев напад забиљежиле су камере, а снимак је на Твитеру објавио потпредсједник Владе Дритан Абазовић. Пар сати касније Вељовић је ухапшен – није се опирао привођењу.

Тужилац му је након саслушања одредио задржавање до 72 сата, а потом судији за истрагу предложио да га пошаљу у притвор због опасности од понављања кривичног дјела.

Судија је одбио тај приједлог, правдајући одлуку тиме да не постоји сумња да ће Вељовић поновити извршење кривичног дјела за које је осумњичен, јер није заказан ниједан скуп којем би могао присуствовати.

Тужилаштво се жалило на ту одлуку, али је и трочлано вијеће одбило да пошаље Вељовића у Истражни затвор.

Они су закључили да постоји основана сумња да је осумњичени извршио кривично дјело – напад на службено лице у вршењу службене дужности, али констатује да не постоји основ за притвор.

”Околности да би окривљени останком на слободи могао поновити кривично дјело, морају бити конкретне, а не апстрактне. У конкретном, осумњичени раније није осуђиван, а постојање тензија није довољно да се по овом основу одреди притвор, јер је догађај поводом устоличења митрополита од 5. 9. 2021. године окончан, док актуелно нијесу пријављени или најављени нови скупови грађана, нити се то у жалби тврди. Стога, предлог по овом основу није конкретизован, већ се своди на постојање могућности у будућем периоду да буду организовани грађански скупови, на којима би осумњичени поновио дјело па како се ради о будућој неизвјесној околности, то иста по оцјени овог вијећа не оправдава одређивање притвора по овом притворском основу”, наводе из суда на Цетињу.

Наводе да нису испуњени услови да му се одреди притвор ни по другом законском основу – због могућег утицаја на наведене свједоке:

”Будући да околности садржане у жалби, нити оне које произлазе из списа предмета, не указују на опасност да ће осумњичени ометати поступак утицањем на наведене сведоке, који су иначе полицијски службеници, који су о околностима предметног догађаја сачинили службене забиљешке, а осим тога догађај је забиљежен на ДВД снимку, што све указује да не постоји опасност да би осумњичени могао да утиче на ове свједоке у погледу околности извршења предметног кривичног дјела”.

Извор; Ин4с

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest