ВАНРЕДНА СЈЕДНИЦА: Парламент о разрјешењу Бечића 7. фебруара

Црногорски парламент ће 7. фебруара на ванредној сједници расправљати о предлогу за разрјешње предсједника Скупштине Алексе Бечића.

Бечић (Фото: Скупштина ЦГ)

Предлог за разрјешење потписало је 38 посланика Демократске партије социјалиста, Либералне партије, Бошњачке странке, Социјалдемократа, Социјалдемократске партије и Албанске коалиције Једногласно.

У образложењу се наводи да Скупштина, за вријеме Бечићевог мандата, није била мјесто суштинског политичког дијалога, због чега није остварила једну од основних функција и доведе до убрзања европског пута Црне Горе.

„Доминантно због те чињенице, односно, неостваривања сврхе коју би највиши законодавни и политички дом у држави требало да има, свједоци смо никад већих друштвених, политичких и социјалних подјела, које пријете да дестабилизују укупан амбијент у држави и блокирају испуњавање њених основних задатака“, каже се у образложењу.

Подсјећа се да је негативан годишњи извјештај Европске комисије, у коме се наводи и да је садашњи сазив Скупштине без преседана у историји Црне Горе, најбоља илустрација због чега је пут државе према Европској унији заустављен.

„Значајан допринос таквом Извјештају и дијагнози стања од наших европских партнера, дала је управо Скупштина под руководством њеног актуелног предсједника“, додаје се у образложењу.

Како се наводи, у току трајања актуелног сазива Скупштине, Црна Гора је значајно назадовала у области владавине права, а највећи разлог томе је, сматрају у опозицији, неспремност и одсуство политичке воље Бечића да иницира уставне механизме избора челних функција у правосудном систему.

“Бечић није успио да дјелотворно покрене и оконча ниједан важан политички дијалог који је требало да доведе до рјешења којима би се деблокирале важне државне институције, посебно оне у области правосуђа”, каже се у предлогу за његово разрјешење.

Опозициони посланици сматрају да је предсједник парламента своју функцију очигледно обављао у интересу своје партије и партијске и личне промоције, а не у интересу државе и остваривања кључних државних циљева, чија је реализација због таквог односа изостала.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest