Весна Меденица ПОНОВО најавила да одлази са функције, добила и поклон за „растанак“

Судски савјет прошле године незаконито је спровео избор чак пет предсједника основних судова и предсједнице Врховног суда, који су већ два или више пута обављали дужност предсједника истих судова

Весна Меденица

Предсједница Врховног суда Црне Горе Весна Меденица одржала је састанак са колегама на којем јој је уручен поклон од судија тог суда, на којем је саопштила да ускоро одлази са те функције, сазнаје Дан.

Меденица је 12. октобра најавила да ће поднијети оставку наредних дана, али то се није десило.

Одлуку о оставци саопштила је тада на састанку одржаном у Врховном суду, а који је био затворен за јавност.

Према ранијим сазнањима Дана, оставке би требало да поднесе и седам судија, међу којима и предсједници судова који су незаконито изабрани на те функције.

Према амандманима на Устав Црне Горе, који су изгласани у јулу 2013. године, забрањено је да иста особа буде бирана за предсједника Врховног суда више од два пута.

Весна Меденица је децембра 2007. први пут изабрана за предсједницу Врховног суда, док је други пут на ту функцију постављена у јуну 2014. године.

Судски савјет прошле године незаконито је спровео избор чак пет предсједника основних судова и предсједнице Врховног суда, који су већ два или више пута обављали дужност предсједника истих судова.

Тако су, упркос законском ограничењу од два мандата, за трећи мандат изабрани Милица Јововић, предсједница Основног суда у Даниловграду, Радуле Пипер, предсједник Основног суда у Бијелом Пољу, Хилмија Сујковић, предсједник Основног суда у Плаву, и Весна Меденица, предсједница Врховног суда, зачији избор постоји иуставна забрана.

Такође, за предсједнике Основног суда у Рожајама и Основног суда у Котору изабране су судије Захит Цамић и Бранко Вучковић, који функције предсједника сада обављају у чак шестом и осмом мандату.

Из Акције за људска права раније су саопштили да сматрају да су чланови Судског савјета прекорачили своја овлашћења доношењем одлуке да сачекају одлуку Уставног суда Црне Горе по предлогу Судског савјета за оцјену уставности чл. 17 ст. 1 и 2 Закона о пензијском и инвалидском осигурању умјесто да констатују чињеницу да је услед наступања услова за одлазак у пензију знатном броју судија престала судијска функција.

Устав Црне Горе прописује да судији престаје функција, поред осталог, „када испуни услове за остваривање права на старосну пензију” (члан 121, став 2), пише ДАН.

“Такође, Устав прописује у члану 128 став 1 тачка 6 да Судски савјет „утврђује престанак судијске функције”. Судски савјет је дужан да, на основу члана 105 става 3 Закона о Судском савјету и судијама, донесе појединачне акте о престанку судијске функције свим судијама којима је на основу важећег закона о пензијском и инвалидском осигурању она престала, у року од 30 дана од дана пријема обавјештења о томе од стране предсједника судова”, наводи се у недавном саопштењу.

Одговор на раније питање када ће Меденица поднијети оставку и да ли то зависи од момента формирања нове владе, које је Дан раније упутио Меденици, нијесу добили.

Како је Дан недавно објавио, Управни суд Црне Горе донио је одлуку којом је усвојио тужбу и поништио одлуку Судског савјета којом је Бранко Вучковић изабран за предсједника которског Основног суда на период од пет година.

Суд је утврдио да је изабрани кандидат функцију предсједника Основног суда Котор вршио у више мандата.

Оваква пресуда значи да би по истом принципу могла бити поништена и одлука о именовању Весне Меденице

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest