Високе цијене струје и плина у Европи руше све рекорде

Њемачке цијене електричне енергије за сљедећу годину, које се сматрају европским стандардом, накратко су скочиле изнад 1.000 еура

Цијене електричне енергије и плина у Европи обарају све рекорде, појачавајући енергетску кризу на континенту и распирујући страх од приступа електричној енергији и гријању уочи доласка зиме, преноси Клиx.ба.

Њемачке цијене електричне енергије за сљедећу годину, које се сматрају европским стандардом, накратко су скочиле изнад 1.000 еура (999,80 долара) по мегават сату у понедељак да би се вратиле на 840 евра (839,69 долара) по мегават сату.

-Ово уопште није нормално. Невјероватно је нестабилно. Ове цијене сада достижу нивое за које смо мислили да их никада нећемо виђети- рекао је Фабиан Роннинген, виши аналитичар у Рyстад Енергyју.

Цијене плина у Европи порасле су јуче чак 30 одсто након што је Русија рекла да ће један од њених главних плиновода за Европу остати затворен на неодређено вријеме, што је изазвало нове страхове од несташице и рационализације плина у Европској унији ове зиме, преноси Ројтерс.

Референтна цијена гаса порасла је на чак 272 еура по мегават сату (МWх) када се тржиште отворило након што је Русија у петак рекла да цурење у опреми гасовода Сјеверни ток 1 значи да ће остати затворен након прошлоседмичног тродневног прекида одржавања.

Такође су и цијене електричне енергије скочиле откако је руски Газпром најавио да ће затворити гасовод Сјеверни ток 1 на три дана почевши, што је поново изазвало страхове да би Москва могла у потпуности искључити гас за Европу.

Када је кључни плиновод искључен због поправке на 10 дана у јулу, многи су страховали да се плиновод неће ни вратити у функцију. Када је Русија поново покренула операције, токови су значајно смањени.

Француски нуклеарни сектор, који осигурава око 70% електричне енергије у земљи, такође се бори са нижом производњом, што повећава цијене енергије у земљи.

Чешка Република је најавила да ће сазвати хитан састанак европских министара енергетике у Бриселу сљедеће седмице с циљем проналаска рјешења за кризу.

Предузећа су забринута да ће можда морати повремено обустављати рад током зиме ако не буде струје, док би домаћинства могла имати проблема с плаћањем растућих рачуна за гријање. Посљедице би могле изазвати дубоку рецесију.

Но, у понеђељак је било и разлога за оптимизам. Њемачки министар економије Роберт Хабецк рекао је да се залихе плина у земљи пуне и да та држава неће морати да плаћа високе цијене које тренутно захтијева тржиште.

Њемачка складишта плина попуњена су скоро 83% и достићи ће праг 85% почетком септембра, наводи Хабецк. Али огромна неизвјесност остаје, пише ЦНН.

Високе цијене електричне енергије за наредну годину указују на то да трговци не мисле да ће криза бити обуздана у наредним мјесецима, каже Роннинген.

 Унипер, највећи њемачки увозник природног гаса, рекао је да ће му требати додатна помоћ владе, тражећи додатне четири милијарде еура. Компанија је саопштила да нема довољно новца због мањка руског извоза, што је приморава да плаћа „до неба“ високе тржишне цијене како би попунила празнине у снабдијевању.

Европа је већ оптужила Русију за гомилање залиха енергије као одмазду за санкције Запада уведене Москви због њене инвазије на Украјину. Русија каже да је Запад покренуо економски рат и да су санкције ометале рад нафтовода.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest