Vlada uputila mišljenje Ustavnom sudu: DUP za dio obale Morače da ostane van snage

Фото: Поглед

Inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti odluke kojom je planski dokument stavljen van snage podnio je advokat Vladimir Čejović

Vlada je predložila Ustavnom sudu da ne pokrene postupak za ocjenu ustavnosti i zakonitosti odluke kojom je van snage stavljen DUP Rekreativna-kulturna zona na obali rijeke Morače – južni dio u čijem zahvatu je hotel Podgorica, SC „Morača“ ali i hotel firme Normal kompani. Ovaj planski dokument koji je pokrivao prostor od 17,3 hektara, Vlada je krajem februara stavila van snage, a na osnovu inicijative koju je uputila NVO Kana tvrdeći da je on nekvalitetan. Inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti odluke kojom je planski dokument stavljen van snage podnio je advokat Vladimir Čejović navodeći da je plan mogao biti stavljen van snage jedino izmjenom Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata. U Vladinom mišljenju koje je donijeto na sjednici 27. oktobra objašnjeno je zbog čega smatraju da nema osnova da sud prihvati inicijativu za pokretanje postupka.

–Osporena odluka o prestanku važenja odluke o izmjenama i dopunama DUP-a Rekreativno-kulturna zona na obali rijeke Morače-južni dio donijeta je sa pozivom na odredbu člana 218 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata. Članom 1 te odluke utvrđeno je da odluka o izmjenama i dopunama DUP-a prestaje da važi. Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata definisane su vrste i sadržaj planskih dokumenata na način kojim je utvrđena isključiva nadležnost države u izradi i donošenju planskih dokumenata. Shodno tome, predviđene su dvije vrste planskih dokumenata i to Prostorni plan Crne Gore i Plan generalne regulacije Crne Gore koje donosi Skupština Crne Gore. Odredbom člana 126 stav 1 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata propisano je da će se plan generalne regulacije Crne Gore donijeti u roku do 72 mjeseca od dana stupanja na snagu ovog zakona, a stavom 2 da donošenjem Plana generalne regulacije prestaju da važe svi državni i lokalni planski dokumenti u njihovom obuhvatu, osim Prostornog plana Crne Gore – piše u mišljenju.

U dokumentu je naznačeno da je Zakonom o planiranju prostora propisan pravni osnov, kao i ovlašćenje za utvrđivanje prestanka važenja određenog planskog dokumenta.

–Nijesu osnovani navodi podnosioca inicijative da je za prestanak važenja odluke o izmjenama i dopunama DUP-a bila neophodna izmjena zakona jer je vremensko važenje i primjena svih važećih planskih dokumenata, pa i ovog, propisana članom 216 Zakona o planiranju prostora. Smatramo da je odluka o prestanku važenja odluke o izmjenama i dopunama DUP-a saglasna sa Ustavom – navodi se u Vladinom mišljenju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest