Вујовић: “Измјена тужилачких закона је политички пројекат, власт поручује да их не занимају интеграције”


Усвајање предложених законских рјешења о тужилаштву водило би фактичкој, ако не и званичној, активацији клаузуле баланса, односно заустављању процеса европских интеграција, оцијенио је предсједник Центра за мониторинг и истраживање (ЦеМИ) Златко Вујовић.

Он је, коментаришући иницијативу парламентарне већине за измјену тужилачких закона, агенцији МИНА казао да је то политички пројекат рушења независности самог тужилаштва, односно увођења пуне политичке контроле над њим.

„Постојало је јако пуно лошег у досадашњем раду тужилаштва, укључујући и политички утицај, непрофесионалан однос, посебно оних на нижим нивоима. Постоји много наслијеђених проблема”, навео је Вујовић.

Он је рекао да је пуно тога што треба да се исправи, али то, како је навео, није начин.

“Предложене промјене институционализују политичку контролу над Врховним државним тужилаштвом, односно враћају Црну Гору двије деценије уназад”, казао је Вујовић.

Он је рекао да је усвајање тих закона, без икаквог договора и сагласја са партнерима из Европске уније (ЕУ), ризичан потез који може да угрози процес европских интеграција, због непоштовања процедуре и слања погрешне политичке поруке да за званичну Подгорицу односи Црне Горе са ЕУ нијесу приоритет.

Вујовић сматра да предложене промјене потиру све оно што је у реформи правосуђа од 2013. године постигнуто у координацији са представницима ЕУ и Венецијанске комисије.

„Карактером и начином одређивања вршиоца дужности Врховног државног тужиоца се фактички анулира дјеловање уставне одредбе да је за избор Врховног државног тужиоца потребна скупштинска двотрећинска већина, односно в.д. стање се у овој институцији уводи као редовно“ навео је Вујовић.

Предложеним измјенама се, како је рекао, уводи пуна контрола над тужилаштвом од стране извршне власти.

„Нажалост, не бих био изненађен да се предложене промјене усвоје. Ако се то деси, онда смо сви добили јасну поруку владајуће већине да европске интеграције нијесу приоритет ове власти“, истакао је Вујовић.

Он је додао да у том случају „усвајање ових промјена није ни случајност нити несналажење, већ јасна политичка одлука, односно порука“.

Вујовић је додао је порука из Европске комисије била веома јасна.

„Порука ЕУ као ријетко када је била јасна, снажна и правовремена, као и што би и порука владајуће већине, уколико усвоји измјене, била и јасна и снажна – европске интеграције нас не интересују”, казао је Вујовић.

То би, како је навео, значило да владајућа коалиција свјесно води Црну Гору уназад, односно да се грубо нарушавају јавно прокламовани национални интереси Црне Горе, иако су неки од конституената власти “гласно убјеђивали да тако нешто неће никад дозволити“.

Вујовић сматра да се ове законске промјене могу схватити као политички пакет прије свега Министарства правде и посланичких клубова.

„Без обзира на то што ће Влада покушати евентуално усвајање ових промјена да представи као производ договора посланичких клубова, а не саме Владе, потпуно је јасно да нема ту разлике, већ напротив, да постоји сагласност око тога између Владе и владајуће коалиције“, казао је Вујовић.

Он је додао да уколико Влада, односно министар правде, у овом случају, није сагласан са оним што парламент усвоји, онда министар правде треба принципијелно да поднесе оставку.

„Министар правде уколико није сагласан треба да подносе оставку, а уколико јесте да промјене јавно подржи. Мада је потпуно јасно да постоји потпуна сагласност између Владе и парламентарне већине“, закључио је Вујовић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest