Вукићевић: Судије у комисији за тестирање у сукобу интереса?

Вукићевић је том тужбом тражио да се поништи одлука Судског савјета, на чијем челу је Весна Симовић Звицер, о избору десет судија основних судова, због, како је навео, повреда правила поступка, погрешно и непотпуно утврђеног чињеничног стања и погрешне примјене материјалног права

Вукићевић-Звицер

Иако сам као кандидат повукао своју пријаву на оглас за избор судија који је објављен 7.5.2019. године, та чињеница апсолутно не значи да и као грађанин нисам заинтересован да Судски савјет законито спроведе процедуру избора 10 кандидата за судије основних судова, након што је претходна одлука тог тијела поништена као незаконита од стране Управног суда Црне Горе по мојој тужби, поручио је данас Иван Вукићевић, државни секретар у Министарству правде, људских и мањинских права.

По тужби Вукићевића, који је био кандидат за судију, Управни суд је у децембру прошле године поништио одлуку Судског савјета о избору за кандидате за десет судија основних судова од 12. јула прошле године.

Вукићевић је том тужбом тражио да се поништи одлука Судског савјета, на чијем челу је Весна Симовић Звицер, о избору десет судија основних судова, због, како је навео, повреда правила поступка, погрешно и непотпуно утврђеног чињеничног стања и погрешне примјене материјалног права, писао је у децембру прошле године дневни лист Дан.

Вукићевић је данас на Фејсбуку написао да, како је судијска функција стална, то је од круцијалног значаја да сваки избор судија протекне у потпуно легалној процедури.

„Правни је стандард Европског суда за људска права да судови (па и Судски савјет) морају надахњивати повјерење у јавности, у демократском друштву. Ако је тачна информација (због које одређени кандидати изражавају бојазан) да је члан Судског савјета и Комисије за тестирање Драган Бабовић био гост на свадби кандидаткиње пријављене на предметни оглас за избор судија, а што упућује на постојање блиског пријатељског односа међу њима, онда та околност објективно упућује на легитимну сумњу у непристрасност тог члана код сваког објективног посматрача, преносе Вијести.

Пошто таква околност представља разлог за изузеће из чл. 10 ст. 1 алинеја 6 Пословника Судског савјета, оправдано се кандидати питају да ли је о постојању тог разлога за изузеће судија Драган Бабовић обавијестио Судски савјет у писаној форми или усмено на сједници, а што би у том случају морало бити записнички констатовано или је ту евентуалну чињеницу прећутао на исти начин као што је то учинила Весна Меденица када је учествовала у избору кћерке своје куме. Ако је тачна информација да чланица Судског савета и Комисије за тестирање Верица Секулић испуњава услове за остваривање права на старосну пензију, онда та околност представља разлог за престанак њене судијске функције сходно чл. 121 ст. 2 Устава Црне Горе, а тиме по сили закона и престанак мандата у Судском савјету сходно чл. 19 ст. 1 тач. 1 Закона о Судском савјету и судијама, па се оправдано кандидати питају да ли их бира неко ко нема мандат да то чини. Према садашњем стању ствари, тестирање кандидата обавиће се у понедељак и уторак (25. и 26. јануара 2021. године) преко трочлане Комисије за тестирање чији су чланови, поред Добрице Шљиванчанина, управо судије Драган Бабовић и Верица Секулић“, написао је Вукићевић на Фејсбуку.

Акција за људска права (ХРА) јуче је позвала Судски савјет да одложи тестирање кандидата за судије заказано за 25. и 26. јануар док се не измијени поступак тог тестирања тако да се ризик од злоупотреба искључи или бар знатно смањи.

„Па апсолутно разумијем све кандидате који се не мире да своје име упрљају кроз било који поступак Судског савјета који оставља простор за сумњу да је супротан позитивно-правним прописима. Предсједница Судског савјета грађанима Црне Горе дугује објашњење“, закључио је он.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest