За кршење Закона о спречавању корупције, Мараш казнили са само 1.000 евра


Агенција за спречавање корупције казнила је бившу извршну директорицу 13. јул – Плантаже, Верицу Мараш, због кршења Закона о спречавању корупције.

Тиме је потврдила писање Центра за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ), који је у децембру објавио да она није Агенцији по напуштању директорске позиције пријавила приходе и имовину у законском року.

“Одсјек за покретање управних и прекршајних поступака и издавање прекршајних налога Агенције је издао прекршајни налог којим је Верица Мараш, бивша извршна директорица Плантажа, кажњена новчаном казном у износу од 1.000 еура, због недостављања извјештаја о приходима и имовини у року од 30 дана од престанка функције,” наводи се у одговору који су из Агенције доставили ЦИН-ЦГ. Налог је издат 11. децембра. Агенција нема праксу објављивања прекршајних налога на свом сајту, самим тим ни имена јавних функционера којима су они издати.

Законом о спречавању корупције прописано је да је јавни функционер коме је престала функција дужан у року од 30 дана да Агенцији достави ванредни имовински картон. Уколико Агенција потврди кршење Закона, предвиђена је новчана казна од 500 до 2.000 евра.

Мараш тада није одговорила на питања новинара ЦИН-ЦГ о томе да ли је испунила законску обавезу по одласку са чела компаније. Агенцији је тек крајем марта доставила имовински картон.

Према картону који је доставила Агенцији, она је у посљедњој години мандата само на име повраћаја пореза од државе добила непуних 23.500 евра, а њена плата је, послије бурних реакција јавности, готово преполовљена са око 7.370 на 3.890 евра. Пријавила је и да је до краја маја примала и по 800 евра као члан Одбора директора Подгоричке банке.

Мараш је власница станова од 40, 45, 46 и 147 и гараже од 12 метара квадратних. За најмањи и највећи основ стицања уписане су Плантаже, а за друга два зајам. У картону се наводи да је први добила од Плантажа, а други одлуком Одбора директора. Власница је три аутомобила, али и 21.288 акција у Плантажама.

Отплаћује два потрошачка кредита, од септембра 2019. године 42.294 еура у ратама од 903 евра, а од новембра прошле године непуних 8.000 по 227 евра мјесечно.

У складу са препоруком Европске комисије, Агенција од друге половине 2018. године директно издаје прекршајне налоге.

Агенција је током прошле 2020. године због кршења антикорупцијских закона из своје надлежности, који укључује и Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, покренула укупно 552 прекршајна поступка, од којих су 42 прекршајна налога, а остатак захтјеви за покретање прекршајних поступака. Мараш је у другој половини октобра „руководећи се разлозима очувања компанијских интереса“ од Одбора директора затражила да је разријеши са функције извршне директорице, наводећи међу разлозима и то што се промијенила власт у земљи послије парламентарних избора одржаних 30. августа. Мараш је чланица сада опозиционе Демократске партије социјалиста (ДПС).

За директора је изабран Мирослав Вуковић, а Мараш је распоређена на послове савјетнице.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest