Забринутост за снабдијевање подигла цијене нафте

На лондонском тржишту цијена барела с роковима испоруке у септембру је била виша 2,34 долара него на затварању на крају прошле седмице и износила је 103,5 долара. На америчком тржишту барелом се трговало по 1,89 долара вишој цијени, од 99,48 долара

Цијене нафте порасле су у понеђељак на међународним тржиштима према 104 долара будући да су слабији долар и забринутост за снабђевање гасом из Русије потиснули у други план страх од рецесије и лоцкдоwн у Кини.

На лондонском тржишту цијена барела с роковима испоруке у септембру је била виша 2,34 долара него на затварању на крају прошле седмице и износила је 103,5 долара. На америчком тржишту барелом се трговало по 1,89 долара вишој цијени, од 99,48 долара.

Тржишта је прошле седмице потопио страх да би подизање каматних стопа у Сједињеним Америчким Државама (САД) могло изазвати рецесију која би тешко погодила потражњу за нафтом, преноси Хина.

Пажња тржишта преусмјерила се на руског гасног дива Газпром и његову објаву више силе на испоруку гаса најмање једном великом купци у Европи, према писму у које је Ројтерс добио увид.

Извор у трговачким круговима изјавио је да се објава односи на испоруке гаса гасоводом Сјеверни ток 1, главном снабђевном рутом за Нјемачку и неке друге земље.

„Цијена нафте у Лондону добиће крајем седмице подршку ако Русија након завршетка радова на одржавању Сјеверног тока 1 не одврне гас Њемачкој“, рекао је Јеффреy Халлеy из ОАНДА-е.

Трговце и даље брину масовна тестирања на цовид 19 у појединим ђеловима Кине, што изазива забринутост за нафтну потражњу у другом по величини свјетском потрошачу нафте.

Страховања за потражњу с обзиром на нови талас заразе цовидом 19 у Кини поклопила су се с посустајањем привреде и отпорном руском производњом и притиснула цијене нафте, примјећују аналитичари Барцлаyса.

Међутим, руски барели све ће теже проналазити пут до тржишта, што је ближе ембарго ЕУ на нафту из Русије, а то значи и подршку цијенама.

Амерички предсједник Јое Биден није током посјета Саудијској Арабији успио исходити обећање о већој производњи. Биден жели више барела из Персијског залива како би се охладиле цијене и ублажила инфлација.

У одвојеном је извјештају Организација земаља-извозница нафте (ОПЕЦ) објавила да је барел корпе нафте њених чланица у петак коштао 104,39 долара, што значи да је поскупио 1,73 долара у односу на претходни радни дан.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest